Bojujete s námrazou? Tu je pár tipov, ktoré vám ušetria veľa nervov každé ráno

8515

Kto by to nemal rád? Príjemná, utlmená akustika padajúcich vločiek, škrípanie čerstvo napadaného snehu pod teplými topánkami a v neposlednom rade aj auto, ktoré poprimŕza na asi každom mieste, kde sa stretáva s okolitým svetom. Dá sa s tým niečo robiť, alebo sme naozaj odsúdení na každodenné škrabkanie námrazy?

Zima by bola neobmedzene krásna, niežeby nie. Prináša však so sebou aj množstvo javov, ktoré bežný mestský človek považuje za zákerné komplikácie, pretože si musí zašpiniť ruky. Je to však skutočne tak? Prinášame pár bodov, ktoré vám ušetria nervy každé zimné ráno.

Zdroj: Pixabay.com

Fyzika ako prevencia

Prístupov, ako bojovať s rannou námrazou napríklad na čelnom skle, je viacero. Okrem toho, že môžete problém odstrániť už v zárodku pomocou preventívneho riešenia, môžete ho nechať aj na rozmrazovač námrazy. A áno, ten si môžete kúpiť, no vyrobiť ho taktiež nie je problém.

Podľa preferencií si tak môžete vyrobiť napríklad roztok octu (tri diely octu ku jednému dielu vody), alkoholový roztok (dva diely čistého liehu a jeden diel vody) alebo soľný roztok (4 šálky destilovanej vody a 2 čajové lyžičky soli bez jódu & nechať na 20 minút prevariť).

Keďže tieto kvapaliny majú nižšie položený bod mrazu ako voda, v rámci preventívneho riešenia stačí túto zmes každý večer nastriekať na čelné sklo. Vo výsledku vám do rána čelné sklo jednoducho nezamrzne.

Zdroj: Pixabay.com

Teploty však vedia klesnúť aj nižšie, než je bod mrazu týchto zmesí. Vtedy je najvhodnejšie použiť akúkoľvek fyzickú zábranu (vrstvu), ktorú umiestníte medzi čelné sklo a okolitý priestor. V praxi tak môžete na čelné sklo položiť uterák, kus koberca, kartón… skrátka čokoľvek, čo sa prispôsobí jeho tvaru. Podobné pravidlo platí aj pre spätné zrkadlá – navlečte ich každý večer do mikroténového vrecka a zaistite gumičkou. Námraza nemá šancu!

Aj ráno sa to dá

Ak vám prevencia veľa nehovorí, nie je problém odmraziť čelné sklo aj ráno. Postup je veľmi jednoduchý: Naneste domáce zmesi spomenuté vyššie, prostredníctvom rozprašovača, na zamrznuté čelné sklo. Zmes začne námrazu či vrstvičku snehu postupne rozpúšťať podobne, ako to robí sneh na ceste po nálete cestárskeho auta.

Chytrotip: Pre chronických lenivcov pomôže aj nastriekanie nemrznúcej zmesi na čelné sklo pomocou ostrekovačov auta. Neveľmi efektívne, ale lepšie ako nič. Pozor! Pred ostrekovaním však odmrazte a zodvihnite stierače, aby ste si nepoškodili ich náhon.

Čo však máte robiť, keď sa neviete do svojho auta ani dostať? Nepanikárte, je to v zime celkom bežná vec, ktorej sa dá predísť rovnako, ako rannej námraze. Stačí kontaktné plochy dielov (tesnenia, rôzne gumičky) postrašiť silikónovým sprejom či našimi roztokmi, situácii to jednodznačne pomôže.

Bežným problémom je aj zamŕzanie zámkov na tých vozidlách, ktoré sa ešte vždy otvárajú priamo kľúčom. Tento na pohľad prekérny problém viete odstrániť celkom lišiacky – fúkajte pomocou slamky na zámok, ktorý by mal po čase povoliť. Ak zlyhá slamka-systém, použite opäť roztok, alebo nahrejte kľúč od auta pomocou zapaľovača či zápalky (rozumne, nie úplne zblízka) a pokúste sa ho zasunúť do zámku. Pozor! Nikdy neaplikujte otvorený oheň priamo na karosériu či iné časti vozidla. 

Pozor na vnútornú vlhkosť

Zatiaľ čo vybabrať s vonkajšou vlhkosťou – a teda námrazou – je celkom jednoduché, trocha komplikovanejšie to začína byť vtedy, keď sa námraza nachádza vo vnútri vozidla. Tu už môžete preklínať všetkých staroslovanských a gréckych bohov počasia, no môžete si za to vždy vy – buď tým, že ste zanedbali údržbu auta a niekde vám do neho tečie, alebo tým, že ste si jednoducho odklepali nohy od snehu až v aute. Následkom toho sa vám totiž sneh v aute roztopil, nasiakol do kobercov a pri ich schnutí sa vlhkosť vybláznila na oknách.

Riešení je niekoľko: Skúste večer umiestniť do auta niekoľko vrecúšok so silikagélom, ktoré vám zostali po kúpe topánok, výsledok by sa dostaviť mal. Alebo použite kriedu či misku s ryžou, ktorá taktiež pohlcuje vodu z vlhkého priestoru. A áno, máte pravdu – podobne efektívne by mal fungovať aj odvlhčovač do domácnosti. Dávajte si však pozor na to, aby ste mali nádobku vyprázdnenú, resp. aby sa vám zachytená vlhkosť opäť nerozliala do vozidla.

A viete čo je na tom najlepšie? Že toto je len časť tipov, ktoré v boji s vlhkosťou poznáme. Skúste mrknúť na túto šikovnú stránku, kde sa dozviete ďalšie tipy a triky pre pohodlnejší zimný boj. Veľa šťastia!

NEPREHLIADNITE: