Autonómne riadenie testované Volvom

425

Značka Volvo sa nedávno pochválila dokončením výskumu používajúceho magnety zabudované vo vozovke. Tieto magnety by mali pomôcť v určovaní pozície vozidla. Znamená to ďalší krok vpred vo výskume automaticky riadených vozidiel.

Podľa značky je spoľahlivé a presné polohovanie jedným z najdôležitejších faktorov pri vývoji autonómne riadeného vozidla.

Výhoda integrovaných magnetov je hlavne spoľahlivosť za zlého počasia a pri stretoch s fyzickými prekážkami. V tomto smere majú technológie ako GPS alebo kamery rôzne limity.

„Magnety vytvárajú neviditeľné koľajnice ktoré doslova dláždia cestu pre polohovací systém s odchýlkou menšou ako jeden decimeter. Testovali sme technológiu v rôznych rýchlostiach a doterajšie výsledky sú veľmi sľubné.“ Povedal Jonas Ekmark, vedúci výskumu.

Volvo momentálne zohráva dôležitú rolu vo výskume autonómneho riadenia. Značka plánuje vyslať na švédske cesty približne 100 autonómne ovládaných vozidiel, ktoré budú používať verejné komunikácie okolo mesta Gothenburg.

„Našim cieľom je, aby sa vozidlo dokázalo riadiť samé. Presné a spoľahlivé polohovanie je pre takéto vozidlo nutnosťou.“ Dodal Ekmark. „Je možné implementovať autonómne riadené vozidlá do dopravy bez zmien infraštruktúry. Avšak táto technológia ponúka viac zaujímavých možností ako je napríklad doplnenie dopravného značenia s magnetmi.“

Volvo vysvetľuje aj ďalšie možnosti využitia magnetov. Prvým možným využitím je spolupráca s bezpečnostnými systémami, ktoré môžu zabrániť vozidlu zísť z vozovky. Magnety taktiež môžu pomôcť pri monitorovaní zasnežených objektov, ako sú bariéry a značenia blízko okraja vozovky.

K testovaniu magnetov vytvoril výskumný tím 100 metrov dlhú dráhu neďaleko Gothenburgu. Tím sa pripravuje ďalšie testovanie, tentokrát však v bežnej premávke.

Volvo pracuje s magnetmi zabudovanými vo vozovke. Výskum je zameraný na systém autonómneho riadenia v bežnej premávke.

Mrkni naše nové video: