Áno, aj nové BMW X3 už viete zapojiť do zástrčky. Privítajte X3 xDrive30e!

616
BMW X3 xDrive30e

Utešene populárne prémiové SUV z Mníchova bude v budúcnosti dostupné s konvenčným spaľovacím motorom, s plug-in hybridným pohonom a aj ako čisto elektrické vozidlo. Predzvesťou tejto éry je plug-in hybridná verzia súčasnej generácie, ktorej batérie umožnia jazdu bez lokálnych emisií až do vzdialenosti 55 kilometrov.

Nový model BMW X3 xDrive30e je už tretím vozidlom z kategórie Sports Activity Vehicle (SAV) v aktuálnej modelovej ponuke značky, ktoré spája nabíjateľný plug-in hybridný pohon a prenos výkonu na všetky štyri kolesá.

BMW X3 xDrive30e

Takmer 300 koní pod kapotou

Čo sa týka dynamiky, pohon všetkých kolies BMW xDrive neustále rozdeľuje výkon podľa potreby medzi predné a zadné kolesá, a to aj počas jazdy na elektrický pohon. Výkon pochádza zo 4-valcového benzínového motora s objemom dva litre s výkonom 135 kW (184 koní), ktorý využíva technológiu BMW TwinPower Turbo a z elektromotora s výkonom 80 kW (109 koní) umiestneného vo vnútri 8-stupňovej automatickej prevodovky Steptronic.

BMW X3 xDrive30e

Obe pohonné jednotky spoločne dodávajú systémový výkon 215 kW (292 k). Hybridný systém dopĺňa maximálny krútiaci moment 420 Nm. Nový model BMW X3 xDrive30e vďaka tomu zrýchli z 0 na 100 km/h za 6,1 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 210 km/h. Spojenie inteligentného pohonu všetkých kolies BMW xDrive a technológie BMW eDrive znižuje priemernú spotrebu paliva na úroveň medzi 2,4 až 2,1 l/100 km. Emisie CO2 dosahujú hodnotu 54 až 49 g/km. Vysokonapäťové lítiovo-iónové batérie umožňujú dojazd na čisto elektrický pohon do vzdialenosti 51 až 55 kilometrov vďaka kapacite 12 kWh.

BMW X3 xDrive30e

Hybrid ako sa patrí

V režime MAX eDrive, ktorý sa dá zvoliť pomocou tlačidla eDrive umiestneného na stredovej konzole, dokáže nový model BMW X3 xDrive30e dosiahnuť maximálnu rýchlosť 135 km/h, pritom nevypúšťať žiadne lokálne emisie a zároveň jazdiť v podstate úplne potichu. V štandardnom nastavení Auto eDrive dokáže vozidlo jazdiť na elektrický pohon do rýchlosti 110 km/h. Spaľovací motor sa štartuje iba vo vyšších rýchlostiach, prípadne pri veľmi vysokom zaťažení.

BMW X3 xDrive30e

Zaujímavé je napríklad to, že sa vďaka inteligentnému narábaniu s umiestnením nádrže a batérií podarilo ušetriť slušný kus miesta, čo znamená pomerne konvenčný objem batožinového priestoru až 450 litrov. Ako to býva aj pri iných plug-in hybridoch či elektromobiloch, vďaka mobilnej aplikácii môžete mať čiastočnú kontrolu nad vozidlom aj diaľkovo – či už si ho chcete na diaľku napríklad vyhriať, alebo vychladiť.


NEPREHLIADNITE: