VIDEO: Takto testovali Volkswageny v roku 1946. Vyrábali Chrobáky, ktoré by porazili offroady

3671

Vo Wolfsburgu tesne po vojne nevyrábali veľa modelov. O to vzácnejšie sú Chrobáky na videu.

Príbeh Volkswagenu Chrobák je jedným z najfascinujúcejších príbehov automobilového sveta. Pôvodne bol v roku 1938 navrhnutý pre bežný ľud, ktorý si iné autá nemohol dovoliť. Nakoniec sa k žiadnemu bežnému obyvateľovi nedostal. Po vypuknutí vojny v roku 1939 sa jeho výroba prerušila a odložila na neurčito. Bolo predsa treba vyrábať pechotné vozidlá a vojenské stroje.

Po roky trvajúcej a zdrvujúcej vojne to nakoniec prišlo. Nápad vyrobiť dostupné auto pre ľudí sa nakoniec obnovil a Chrobák pre ľudí začal chádzať z liniek. I keď v roku 1946 ešte iba ako vozidlá pre vojenskú vládu Spojeného kráľovstva a spojeneckých mocností. Na videu vidíte úradníka MilGov (military government), ktorý podpisuje dokumenty od auta. Výroba pre bežných ľudí sa naplno rozbehla až na prelome desaťročí.

Určite si všimnete, že Chrobáky majú podozrivo veľkú svetlú výšku. Či ide o úmyselné zvýšenie alebo len z núdze cnosť, to je ťažké povedať. Internetové zdroje ponúkajú dve vysvetlenia. Prvým je, že podvozky sú úmyselne vyššie preto, aby dokázali bez problémov jazdiť po vojnou zdevastovanej krajine. Druhé vysvetlenie je, že podvozky prvých Chrobákov pochádzali ešte z pechotného vodzidla Kübelwagen, ktoré bolo vyššie.

Mrkni naše nové video: