VIDEO: Nič také rýchle ste nevideli. Tento prerastený angličák ignoruje fyziku

23631

Goodwood Festival of Speed je legendárne motoristické podujatie, ktoré sa každoročne koná v anglickom Sussexe. Ide síce skôr o prehliadku, no aj napriek tomu dlhodobo priťahuje aj továrenské tímy, ktoré tu demonštrujú svoju silu a rýchlosť – napríklad Volkswagen, ktorý tu istý čas držal rekord. Až doteraz.

Tento Batmobil od Hot Wheels má oficiálny názov McMurtry Speirling a trať v Goodwoode stihol prejsť za 39,08 sekundy. Ešte raz:

Zdroj: McMurtry
Zdroj: McMurtry

McMurtry Speirling. To si zapamätajte

Takýto čas na Goodwoode dosiahnete s dvomi ingredienciami – s rýchlym autom, no najmä s bývalým pilotom Formuly 1 a IndyCar Maxom Chiltonom za volantom. Pokus o prekonanie rekordu sa uskutočnil v nedeľu po dosiahnutí druhého najlepšieho kola o deň skôr s časom 40,056 sekundy. Každopádne, viete, čomu vďačí tento elektromobil za svoje rýchle časy?

Zdroj: McMurtry
Zdroj: McMurtry

Predovšetkým aktívnej aerodynamike – pod vozidlom sa totiž nachádza vetrák, ktorý vysáva vzduch spod podvozka, čím vytvára podtlak. Nie je to nič nové, tento princíp prvý raz zaviedol v F1 Colin Chapman, zakladateľ značky Lotus, no onedlho bol zakázaný, pretože jazdci v zákrutách vďaka preťaženiu odpadávali (alebo boli nútení nosiť G-oblek podobne, ako piloti stíhačiek).

Zdroj: McMurtry
Zdroj: McMurtry

Maličký jednomiestny elektromobil s krídlovými dverami tromfol rekord o 0,8 sekundy od toho predchádzajúceho, ktorý v roku 2019 vytvoril Romain Dumas s Volkswagenom ID. R. So zrýchlením z nuly na stovku za menej ako jeden a pol sekundy niet divu, že McMurtry Speirling je teraz celkovo najrýchlejším autom na trati Goodwood Hill. A keby vás to náhodou zaujímalo, maximálna rýchlosť bola elektronicky obmedzená na 241 km/h (150 mph, preto také zvláštne číslo v metrickom systéme).

Zdroj: McMurtry
Zdroj: McMurtry

A aký maličký je teda Speirling? Má len 3,5 metra na dĺžku, 1,7 metra na šírku a 1,1 metra na výšku. V kontexte: toto auto má menej plochy ako Smart ForFour.

Bude aj sériovka

Šéf spoločnosti, Thomas Yates, tvrdí, že príde aj sériová verzia, ktorá však nebude úplne „najpohodlnejšia cez spomaľovače“. Výroba bude obmedzená len na „hŕstku“ kusov a tie budú stáť najmenej 1 milión libier za kus. Pri súčasných výmenných kurzoch to vychádza približne na 1,16 milióna EUR, uvádza magazín Autocar.

Yates ďalej spomenul, že sériový model si zachová pomer výkonu a hmotnosti 1 000 k na tonu spolu s dvojicou elektromotorov namontovaných vzadu a 60-kWh batériou na dojazd 483 kilometrov (nízka hmotnosť, to máte tak). Pridaním povinných prvkov výbavy, ako napríklad stieračov čelného skla, svetlometov a ďalších drobností, nebude síce Speirling taký aerodynamický ako auto z Goodwoodu, ale my mu to odpustíme.