V Nemecku sa rozmáhajú krádeže katalyzátorov. Ako tomu predísť u nás?

6083
Zdroj: Unsplash

Katalyzátor obsahuje drahé kovy. Na platinu a paládium si v najvýkonnejšej ekonomike Európy brúsia zlodeji zuby stále častejšie. Čo treba robiť, aby ste krádeži predišli?

Vieme, ako to chodí. Ak niečo na západe začne, veľmi rýchlo sa to uchytí aj u nás. Nemecký portál Auto Bild informoval o nebezpečnom novom trende krádeží katalyzátorov. Najhoršie na nich je, že si najprv nič nevšimnete.

Príbeh Toyoty Prius

Nemec Thomas Buecher je majiteľom Toyoty Prius v meste Wuppertal. Krádež odhalil úplnou náhodou. Počas bežnej jazdy sa mu rozsvietila kontrolka na prístrojovej doske. V servise zistili, že nič nie je pokazené. Namiesto toho niečo chýbalo. Zlodejom sa podarilo za tmy ukradnúť katalyzátor v meste na verejnom parkovisku.

Zdroj: Wikipedia
Zdroj: Wikipedia

#rychlyprachy

Ak viete, čo robíte, celá krádež zaberie iba niekoľko minút. S dostatočnou dávkou opatrnosti pri nej navyše nepočuť takmer nič. Zlodeji jednoducho povolia pár skrutiek, katalyzátor “vyoperujú” a zamieria s ním do recyklačných stredísk. Tam sa v závislosti od modelu auta dostanú k desiatkam, niekedy až stovkám eur. Na rad potom prichádzajú poisťovne. U poistených, samozrejme.

Vzácne kovy, ktoré sú naozaj drahé

V katalyzátore sa nachádzajú vzácne kovy, ktoré slúžia na čistenie spalín a zachytávanie škodlivých látok. Slúžia tak ekologickému účelu, ekonomickému však nie. Tak si pozrime tie ceny. Platina, ktorá sa v katalyzátore nachádza, sa predáva za 24 eur za gram. Samozrejme, nie v zlatníctve, ale na trhoch so surovinami. Za gram paládia zaplatíte 62 eur a gram ródia vychádza až na 380 eur.

Ako sa ochrániť

Ako ste iste stihli pochopiť zo spôsobu krádeže, spôsobov nie je veľa. V podstate jediný je parkovať na dobrom mieste. Ideálne v garáži, pod kamerami alebo aspoň na osvetlenej ploche. I keď samotnej krádeži nepredítede, a v Nemecku sa vraj dejú aj za bieleho dňa, aspoň znižujete jej riziko. A možno to je aj jeden z argumentov v prospech havarijného poistenia

POZRITE SI NAŠE REDAKČNÉ VIDEÁ: