Drobnosť za pár eur. Táto maličkosť nechtiac uľahčuje prácu zlodejom

3818
Zdroj: Unsplash

Technologický pokrok sa dá použiť aj so zlým úmyslom. Túto vychytávku za pár eur zlodeji v zahraničí často zneužívajú.

Na Slovensku stojí 35 eur, v USA je ešte lacnejší. Apple Air Tag je drobná vychytávka, ktorá vám pomôže zistiť polohu napríklad vašich stratených kľúčov či tašky. Stačí ho jednoducho niekam pripnúť alebo vložiť a toto malé zariadenie začne odosielať aktuálnu polohu danej veci.

Asi už tušíte, ako to celé funguje. Zlodeji si vyhliadnu auto, umiestnia naň svoj Air Tag a obeť si jednoducho odsledujú. Vysielač signálu im presne ukáže, kadiaľ sa auto hýbe, kde jeho majiteľ býva a kde pracuje. Vďaka tomu si dokážu presne odsledovať pohyb auta a nájsť ideálny čas a priestor pre krádež. O situácii informuje nemecký portál heise Autos, ktorý sa odvoláva na kanadskú políciu. Práve tá informovala o nebezpečnom trende.

Možností, ako sa chrániť, nie je veľa. V každom prípade by ste ale mali svoje auto parkovať pod dohľadom. V garáži alebo aspoň pod kamerami. Rovnako by ste mali používať všetky možnosti zabezpečenia od zamykania volantu (prípadne prevodovky) až po aktiváciu alarmu. Polícia tiež odporúča nainštalovanie vlastného sledovacieho zariadenia GPS. V každom prípade by ste mali svoje auto pravidelne kontrolovať.