V Lamborghini vyrobili trojicu modelov – dve „limitky“ sú vypredané, jedna je unikátom

457

Meno „Lamborghini“ a slovné spojenie „limitovaná edícia“ sú nerozlučnou dvojicou. Dvojica noviniek vychádza z modelu Aventador a jedna z modelu Huracán. Dve z nich sú limitované edície s kompletne vypredanými nákladmi a ďalší do tretice nie je ani len na predaj. Prinášame vám teda horúce novinky o autách, ktoré si nemôžete kúpiť a možno nikdy neuvidíte na cestách.

No ale samozrejme vás nechcem podceňovať. Možno číta tento článok jeden zo šťastlivcov, ktorý si jeden z limitovaných modelov Aventador alebo Huracán kúpil. To je však asi tak pravdepodobné ako to, že by mi teraz zavolali z Lamborghini a slušne by ma poprosili, aby som už prestal kecať a povedal vám, čím sú tieto modely výnimočné. Tak, poďme na to…

Lamborghini Aventador SVJ 63 Roadster

Tento kúsok je akousi ukážkou toho, čo si môžete v Lamborghini objednať za exteriérové a interiérové prevedenie, pokiaľ máte dostatok peňazí. Dizajnérsky tím automobilky Centro Stile sa spojil s personalizačným oddelením a prináša 8 nových exkluzívnych prevedení modelu Aventador Roadster. Ako už napovedá samotný názov, táto exkluzivita sa dostane do garáží len 63 šťastlivcom. Na povrchu je prítomné veľké množstvo či už matného alebo lesklého prevedenia uhlíkových vlákien.

Kokpit obsahuje tri farebné prevedenia Alcantary, ktoré obklopujú elementy z uhlíkových vlákien a dopĺňa ich značkou patentovaná povrchová úprava CarbonSkin. Sedadlá z uhlíkových vlákien sú ozdobené krížovým prešívaním Q-Citura a logo 63 umiestnené na zadnej stene je laserom vypálené do Alcantarou potiahnutým povrchom.

„SV“ zo skratky „SVJ“ znamená „super rýchlosť“. za pravým uchom vodiča teda huláka atmosférický 6,5-litrový motor V12 s výkonom 566 kW/770 koní a maximálnym krútiacim momentom 700 Nm. Aj napriek monštróznej hmotnosti tohto auta sa však pomer výkonu a hmotnosti drží na úrovni 2,05 kg/konskú silu. Verzia kupé drží rýchlostný rekord produkčných áut na okruhu Nurburgring Nordschleife. Z 0 na 100 km/h už v priebehu 2,9 sekundy, na 200 km/h v priebehu 8,8 sekundy, maximálka na úrovni 350 km/h a zo 100 km/h na nulu je len 31 metrov.

Lamborghini Huracán Evo GT Celebration

Podobne ako v prípade Porsche 911 GT3 aj v tomto prípade prichádza umiernená pretekárska exotika na cesty. Lamborghini Huracán EVO GT Celebration je akýmsi vzdaným holdom pretekárskemu špeciálu Huracán GT3 EVO. Tento továrenský špeciál triumfoval na 24-hodinových pretekoch v Daytone a 12-hodinovke na okruhu Sebring dve sezóny po sebe. Exteriérový dizajn bol vytvorený na motív pretekárskych farieb tímu GRT Grasser Racing Team, ktorý zaistil vyššie spomenuté triumfy.

EVO GT3 Celebration budí dojem pretekárskeho špeciálu vďaka číslovke 11 a oranžovým pruhom, ktoré naznačujú poradové číslo auta. Do tohto agresívneho mixu vstupuje štvorica diskov kolies so stredovou poistkou, používanou často práve v prípade pretekárskych modelov. Na aute nájdete taktiež hromadu odkazov na víťazstvá v spomínaných pretekoch a na želanie môžete k exteriérovému dizajnu dodať americké a talianske vlajky na počesť ako pretekov tak značky. Úplnou špičkou je však narážka na výrobný náklad tohto modelu s označením „1 of 36“ na B-stĺpiku.

V interiéri nájdete exkluzívne detaily ako napríklad čalúnenie Alcantarou s kontrastným prešívaním vo farbe auta a šesťuholníkový štít symbolizujúci spojenie amerických pretekov a talianskej značky za párom nových sedadiel. Tie budú používané aj v sériových verziách Huracánu a tu si len odbijú svoj debut. Limitovaná edícia EVO GT Celebration je poháňaná rovnakým 5,2-litrovým atmosférickým motorom V10, aký poháňa pretekársku verziu triedy GT3. Ide však o limitovaný náklad v počte 36 kusov a k dispozícii bude len v Severnej Amerike.

Lamborghini Aventador S by Skyler Grey

Pri príležitosti kalifornského automobilového týždňa v Monterey predstavila spoločnosť Lamborghini Automobili unikátny model Aventador S, ktorého dizajn má mladá hviezda pouličného umenia Skyler Grey. Unikárne Lamborghini symbolizuje fúziu dvoch umeleckých smerov. Na jednej strane stojí Lamborghini ako zástupca automobilového umenia a na druhej strane pouličné umenie v interpretácii Skylera Greya.

Len 19-ročný Grey je v týchto dňoch nazývaný „sviežim princom pouličného umenia“ a jeho ikonograficko-popový štýl je prirovnávaný k umelcom rangu Andyho Walrhola, Keitha Haringa či Jean.Michela Basquiata. Je najmladším umelcom sveta, ktorý má vystavené svoje diela v múzeách a na medzinárodných umeleckých trhoch a bol menovaný magazínom Forbes do tridsiatky najvplyvnejších ľudí pod 30 rokov.

„Z dôvodu spojenia, ktoré cítime so svetom umenia, sme mali túžbu experimentovať s kreatívnymi prístupmi, vďaka čomu sme zverili naše umelecké dielo do rúk Skylera Greya, ktorý by interpretoval svoje poňatie umenia. Ide o projekt, ktorý využíva naše nové lakovacie centrum v Sant’Agata Bolognese, ako miesto, kde sa umenie stretáva s technológiami a kde naši špecialisti menia sny našich zákazníkov na realitu,“ prezradila šéfka marketingu a komunikácie spoločnosti Lamborghini Katia Bassi.