V Katare majú modré cesty – nemajú byť zaujímavé, ale funkčné

986
Zdroj: www.qatarliving.com

Pokiaľ si myslíte, že je u nás v lete teplo, ešte ste nezažili leto na blízkom východe. V Katare sa rozhodli túto vec vyriešiť po svojom. Ulice tvoria modré cesty a svet sa neveriacky prizerá.

Experimentálne modré cesty, ktoré sa tiahnu ulicami hlavného mesta Doha, pripomínajú rieky. No a neslúžia len na to, aby osviežovali obyvateľov mesta na pohľad.

Zdroj: www.qatarliving.com
Zdroj: www.qatarliving.com

Modré cesty totiž pohlcujú menej slnečného žiarenia a tým pádom cestný povrch nepodlieha tak výraznej skaze.

Peklo

Krajiny v okolí Perzského zálivu zažívajú od mája do októbra hotové peklo. Priemerné teploty sa v tomto období pohybujú okolo hodnoty 35 stupňov Celzia.

Zdroj: www.qatarliving.com
Zdroj: www.qatarliving.com

Kulminácia horúčav počas najteplejších dní ale dokáže vyraziť ortuť teplomera až k šialeným 50 stupňom Celzia. Nájomní konzultanti z Japonska preto prišli s myšlienkou modrých ciest a vládnuci emir Tamím ibn Hamad Al Sáni s návrhom súhlasil.

Radikálne ochladenie

“Teplota tmavého asfaltu je o 20 stupňov vyššia než okolitá teplota, pretože čierna farba priťahuje a vyžaruje teplo. Preto padlo rozhodnutie namaľovať povrch vozovky na určitých uliciach modrou farbou, aby sa znížila teplota asfaltu o 15 až 20 stupňov,” odznelo v miestnych novinách v súvislosti s aplikáciou nového náteru ciest.

Zdroj: www.qatarliving.com
Zdroj: www.qatarliving.com

Miestna správa ciest zahájila experiment na ulici Abdullah bin Jassim, ktorá sa nachádza vedľa trhoviska Suk al-Wakif, ktoré je jednou z hlavných atrakcií metropoly. Táto lokalita je jedným z výrazne najteplejších miest v meste kvôli nedostatku tieňa a zelene. Či experimentálny modrý náter skutočne funguje, bude miestna samospráva skúmať nasledovných 18 mesiacov.