Unicat MD56c MAN TGS 6×6 si namaže koniec sveta na chlieb

5714
Zdroj: Unicat

Rok 2020 nepôsobí na nervy slabších jedincov zrovna najlepšie a “hrabať” začína už aj samotným flegmatikom. Nemecká firma Unicat prichádza s tabletkou na upokojenie. Má prejazdnosť kamiónov z Rally Dakar, extrémne komfortnú kabínu a volá sa Unicat MD56c MAN TGS 6×6.

Kúsok, ktorý vidíte na fotografiách však nepochádza z Ruska, kde podobné zbrane proti apokalypse rastú ako huby po daždi. Tento MAN TGS 6×6 bol upravený nemeckou firmou Unicat.

Zdroj: Unicat
Zdroj: Unicat

Pokiaľ teda uvažujete nad pojazdným protiraketovým bunkrom, v ktorom sa nezbláznite zo štyroch “holých stien”, predpokladám, že máme vašu pozornosť.

Luxus v pekle

Firma Unicat sa zameriava na prestavbu úžitkových vozidiel, ktoré upravuje s cieľom zvládnuť náročné expedície v nehostinných podmienkach. Spoločnosť dokonca oslávila 1. apríla tohto roku svoje 30-te výročie, čiže v biznise nejde o žiadnych zelenáčov. No a keďže ide o expedičné monštrum vyrobené v Európe, teda, konkrétne v Nemecku, nejde o žiadnu sparťanskú hladomorňu.

Zdroj: Unicat
Zdroj: Unicat

Biele steny a drevené dekorácie v interiéri pripomínajú skôr pekne vybavený byt než ubytovanie pre vedcov skúmajúcich polárnu oblasť Kanady. Na sedačky sa zmestí šestica pasažierov a po zložení stola a rozložení sedadiel máte k dispozícii dvojitú posteľ. V interiéri nesmie chýbať kuchyňa s dresom, sporákom, chladničkou, trúbou a šuflíkmi na hrnce.

Zdroj: Unicat
Zdroj: Unicat

Čerešničkou na torte samozrejmosti je sprchový kút a WC. Pokiaľ by sa vám ale obytná kapacita nepozdávala, v zadnej časti sa môžu vyspať ďalší cestujúci. Zadný koniec vozidla môže byť vybavený plošinou pre uloženie prieskumnej buginy alebo motorky.

Kráľovské parametre

No a konečne sa dostávame k zlatému klincu programu. Unicat MD56c MAN TGS 6×6 poháňa naftový motor s výkonom 397 kW/540 koní, ktorý dosahuje pri 2 500 ot./min. Ide 12,4-litrový naftový šesťvalec, ktorý posiela 2 500 Nm cez 12-stupňovú prevodovku ZF a trojicu uzamykateľných diferenciálov na všetkých šesť kolies. Kolesá zadnej nápravy sú natáčateľné kvôli lepšej manévrovateľnosti. Pri dĺžke 8,16 metra je tento fakt celkom potešiteľný.

Zdroj: Unicat
Zdroj: Unicat

Dvojica palivových nádrží pojme 1 000 litrov nafty, vďaka čomu je dojazd na jedno natankovanie viac než 3 000 kilometrov. To znamená, že na dve nádrže by ste mali teoreticky zvládnuť cestu z Bratislavy do Dubaja a na Shaikh Zayed road by ste sa vozili medzi mrakodrapmi s naftou, ktorú ste tankovali na polceste, povedzme, na juhu Turecka.

Srandičky

Cenovka vozidla je samozrejme závislá od špecifikácie a vašej fantázie. Auto na fotografiách má podľa značky hodnotu okolo 1,5 milióna eur.

Zdroj: Unicat
Zdroj: Unicat

Nájdite mi však civilizovanejší “jadrový bunker”, ktorý ponúkne vyhrievané či klimatizované sedačky, čalúnenie v brúsenej koži, tempomat, navigáciu či kamerový systém s rozsahom 360 stupňov okolo vozidla. Ľahké to veru mať nebudete.