Test: Lexus LS 500h | Úplne inak

475
Zdroj: František Pisarovič

Japonci majú trochu iný prístup k luxusu ako Európania. Európsky luxus zastupuje predovšetkým nemecká svätá trojica Audi A8, BMW radu 7 a Mercedes-Benz triedy S a je gentlemanským pravidlom, že sa už desaťročia predbiehajú medzi sebou v tom, kto postaví lepší luxusný automobil.

Z interiéru testovacieho LS-ka vám toto hašterenie príde jednoducho zlaté. Rozdiel je totiž v kultúre: Lexus sa neporovnáva s ostatnými, jeho cieľom je skrátka vyrobiť najlepšie auto, aké vedia.

V takomto aute prichádza len človek, ktorý vie, čo hovorí
Zdroj: František Pisarovič

Filozof

Možno je to tým, že Lexus si až neobvykle zakladá na svojej filozofii. Jej tri piliere sú Takumi, čiže umenie dokonalého remeselného spracovania, Kaizen, odvaha posúvať hranice možného, a Omotenashi – moja obľúbená. Jej podstatou je splniť vaše želanie ešte predtým, ako naň stihnete pomyslieť.

Neviete presne popísať čo, ale už na prvý pohľad viete, že sa tu deje niečo výnimočné
Zdroj: František Pisarovič

Skutočne to funguje – a pritom stačí len otvoriť dvere. Vy ste ešte netušili, že auto je nepohodlne nízko, no ešte než vám to vôbec napadlo, stihlo sa zodvihnúť až o štyri centimetre pre jednoduchšie nastupovanie.

Silueta auta nie je typicky sedanovo klesajúca. Je poznať, že myslí na priestor pre sediacich vzadu.
Zdroj: František Pisarovič

Vaše zadné sedadlo sa z komfortnej polohy presunie pre najvhodnejšiu na nastupovanie a po zatvorení dverí sa nastaví späť a skôr, než sa stihnete zorientovať, podľa aktuálnych podmienok vám auto automaticky nastaví podmienky sedadla (vetranie, vykurovanie, klimatizácia).

Pompézna šialenosť. Aj napriek tomu so zmyslom pre eleganciu.
Zdroj: František Pisarovič

Samozrejmosťou je masážna funkcia vo všetkých sedadlách, pričom zadné viete nastaviť až v 22 smeroch. Zatiaľ, čo je vaše telo hýčkané sústavou nafukovacích vankúšikov a servomotorčekov, vy sa môžete sústrediť na to, ako máte vonkajší svet absolútne na háku. Popritom budete neprestajne obdivovať krásu a jemnosť všetkých povrchov a materiálov, ktoré vedia japonské ruky stvoriť.

Palubná doska je jasným dôkazom iného prístupu Japoncov k luxusu
Zdroj: František Pisarovič

Tu sa jazdí, nešportuje

Zabudnite na alcantaru, športovosť, dynamicky rezané kľučky dverí alebo podobné, kompetitívne nezmysly. Váš životný priestor je predovšetkým váš životný priestor, v aute sa vozí a nešportuje.

To isté by sa dalo povedať o volante s hrubým vencom a širokou stredovou časťou ukrývajúcou airbag. 90’s vibes!
Zdroj: František Pisarovič

Aj preto by ste vo výplniach dverí nenašli karbón, ale látku Nishijin, ktorá v kombinácii s ručne skladanými fóliami Haku vytvárajú, citujem: “efekt strieborných vĺn inšpirovaný mihotaním mesačného svitu na hladine mora.”

Všetko je tu nadpriemerne precízne spracované a predimenzované. Aby bolo dosť.
Zdroj: František Pisarovič

Z každého kúta LS 500h je cítiť japonský prístup k tvorbe vozidla, ktorý ho od toho nemeckého odlišuje. Nemci zvyknú naskladať techniku tam, kde je podľa funkcionality umiestnená najlepšie, čomu prispôsobujú výsledný dizajn auta. Je to taktika, ktorá im funguje už roky a stvorila ikony ako Mercedes-Benz W124 či W126, alebo nadčasové Audi A8 prvej generácie.

Infotainment má trocha tradičnejší (čítaj tvrdohlavejší) software, na jeho ergonómiu sa však dá naučiť
Zdroj: František Pisarovič

Podľa slov Tetsuya Tada, človeka stojaceho za novou Suprou, ktorá vznikla v kooperácii s BMW, Nemci často hovorili o tom, že tvar výsledného auta “sa vždy vytvorí sám”. Japonci sú v tomto iní. Začínajú od dizajnu, do ktorého zabalia potrebnú techniku.

Všetci však vieme, že tu sa hrá na zadné sedadlá
Zdroj: František Pisarovič

Aj preto Lexus LS funguje, či sa vám páči, alebo nie – každý musí uznať, že je na prvý pohľad pôsobivý. Svoj podiel má v prípade testovaného vozidla aj špeciálny metalický lak za príplatok 3 900 eur, nazvaný mesačná strieborná.

Na zadné sedadlá a dekoračné materiály Nishijin & Haku v hodnote nového Renaultu Clio
Zdroj: František Pisarovič

Tá klame telom – i keď sa na prvý pohľad javí ako matná, dokonale odráža svetlo. Naspäť však do interiéru, ktorý napriek svojej remeselnej dokonalosti nestráca zmysel pre praktickosť.

Hádam si nemyslíte, že budete z druhej strany menej uchvátení
Zdroj: František Pisarovič

Tento Lexus je napríklad napriek všetkému zdaniu päťmiestny. Medzi zadnými sedadlami by ste našli pravdepodobne najrozsiahlejšiu výklopnú lakťovú opierku s informačným a ovládacím centrom.

Ozaj, napriek zdaniu je tento Lexus päťmiestny – veľká lakťová opierka sa dá schovať do lavice
Zdroj: František Pisarovič

To, že Lexus to s plnením vašich želaní myslí smrteľne vážne, totiž nedokazuje zbesilým ambientným svetielkovaním, ale oveľa jednoduchšie a úprimnejšie, i keď drahšie: Dáva vám možnosti.

Áno, chcete tu sedieť. Alebo si to tu nastaviť v jednom z dvadsiatich dvoch smerov.
Zdroj: František Pisarovič

Chcete pozerať cez digitálny tuner? Samozrejme, nech sa páči. Chcete si pozrieť svoje obľúbené DVD, Blu-ray, alebo vychutnať hudbu v CD kvalite, pretože vy nie ste žiaden plebs a Spotify vášmu náročnému uchu nestačí? Nech sa páči! V Lexuse toto všetko máte aj v cloudovom roku 2021. Trocha úchylné, každopádne príjemné.

Stereo Mark Levinson podporuje aj CD a DVD, o jeho referenčnosti sa nemusíme baviť
Zdroj: František Pisarovič

Hlavne luxusne

Spoza volantu je to úplne iné, ako naznačuje jeho dynamický zovňajšok. Keby ste čakali športovo strihnuté riadenie alebo drasticky sa meniace adaptívne odpruženie, hneď vás schladím: Lexus LS je v prvom rade komfortné vozidlo a aj režim “Sport plus” neznamená “komfort mínus”.

Médiá na vás čakajú aj v jednom z týchto prehrotených displejov
Zdroj: František Pisarovič

Takže vy sa, dokonale izolovaní od vonkajšieho sveta, nesiete na komfortnom adaptívnom podvozku krajinou a vašich pohotovostných 2 410 kilogramov hmotnosti, rozložených v takmer dokonalom pomere 49 na 51, výborne spolupracuje s full-hybridnou jednotkou uloženou za prednou nápravou.

Kto by čakal motor, nájde kryt
Zdroj: František Pisarovič

Dopredu vás ženú dva zdroje sily. Tým primárnym je 3,5-litrový šesťvalec do V, ktorý dáva výkon 218 kilowattov, čiže 296 koní v 6 600 otáčkach za minútu. Spaľovací motor dopĺňa elektromotor s výkonom 132 kilowattov umiestnený taktiež vpredu, čo dovedna stačí na systémový výkon 264 kilowattov (359 koní).

Špeciálny metalický lak sa volá “mesačná strieborná” a nemáte najmenší problém s tým, aby ste mu to meno verili
Zdroj: František Pisarovič

Stlačíte pedál plynu na podlahu, celý tento bambusový masív sa majestátne zakloní dozadu a vystrelí s kadenciou, ktorá prináleží vozidlu so zrýchlením z nuly na stovku za 5 a pol sekundy.

Samozrejme, všetci by mali vedieť, čo máte pod kapotou
Zdroj: František Pisarovič

Pozor na vás dáva nielen rekuperácia energie, ktorá zbiera časť z vašich nadobudnutých joulov späť do batérie, ale aj silné brzdy, ktoré neváhajú – ak je to nutné – s vozidlom riadne pohnúť.

Apel na písmeno “L” je tradične viditeľný po celom vozidle
Zdroj: František Pisarovič

Podobne je to aj s riadením, ktoré vám dáva každým pohybom cítiť, automobil akej kategórie to vlastne šoférujete. Riadenie je príjemne buržoázne bezcitné a delikátne ľahké, presne také, aké má v limuzíne s takmer dva a pol tonovou hmotnosťou byť. A viete, prečo som doteraz nespomínal prevodovku? Lebo radí tak hladko, že mi doteraz nenapadlo o nej ani len premýšľať.

Klaňať sa nemusíte. Ale budete musieť zniesť následky.
Zdroj: František Pisarovič

Na každý deň?

Toto všetko funguje vďaka “Toyoťáckej” hybridnej tradícii za tabuľkovo kombinovaných 9,3 – 9,5 litra, čo sú absolútne reálne hodnoty, ktoré s týmto vozidlom každodenne dosiahnete. Samozrejme – za predpokladu, že s týmto autom plánujete jazdiť každodenne.

Takže ako to s japonskou vlajkovou loďou je? Nechcem vám mazať med okolo úst, že keď si ho raz vyskúšate, nebudete chcieť nič iné. Samozrejme, že budete chcieť aj iné autá… Len na to odrazu prestanete mať najmenší dôvod.

Základná cena modelu – Lexus LS 500h Elegance: 111 000 €
Základná cena testovanej verzie – Lexus LS 500h Superior: 144 700 €
Euro NCAP: netestované
Záruka: 3 roky alebo 100 000 km
Registračná daň: 3900 €

Motor
Typ motora:vidlicový, zážihový + elektromotor
Valce/ventily:6 / 24
Zdvihový objem [cm3]:3456
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:264 (359) / 4900
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:350 / 4900
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:250
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:5,5
Spotreba - kombinovaná [l/100 km]:9,5
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:430
Objem nádrže [l]:82
Prevádzková hmotnosť [kg]:2250-2425
Rozmer pneumatík:245/45 R20
Dĺžka [mm]:5235
Šírka [mm]:1900
Výška [mm]:1460
Rázvor [mm]:3125
Mrkni naše nové video: