Porsche Cayenne Coupé bude SUV „švihákom“ z Bratislavy

126

Je ťažké nájsť automobilku, ktorá ešte nemá svoju interpretáciu SUV Coupé. Istým spôsobom patrila do tejto spoločnosti už aj automobilka Porsche so svojím kompaktným modelom Macan. Teraz však príchadza veľký šéf, Porsche Cayenne Coupé.

Nový model by sa mal postaviť rastúcemu radu veľkých SUV so zníženou siluetou. Menovite pôjde o BMW X6, Mercedes-Benz GLE či koncernového príbuzného Audi Q8. Jeho ostré verzie by sme mali spoznať už v priebehu tohto roka. Porsche Cayenne Coupé si však na rozdiel od konkurencie nekúpite s naftovým motorom.

Domestikovaný

Novinka sa bude vyrábať popri rodinných príslušníkoch Volkswagen Touareg, Audi Q7/Q8 a Porsche Cayenne s klasickou siluetou strechy. Na výstrelky podobné tým, ktoré nájdete v SUV od Audi však zabudnite. Iná je len silueta strechy a tvar zadných či piatych dverí. Na bezrámové okná teda zabudnite.

Na piatych dverách našli inžinieri priestor pre veľký výsuvný spojler, vďaka čomu by malo byť Coupé pri vyšších rýchlostiach stabilnejšie, než klasický Cayenne. Krídlo sa automaticky vysúva pri rýchlosti 90 km/h, no je možné ho mať „vyložené“ kedykoľvek vďaka tlačidlu.

Podpora stability auta prichádza aj zo strany podvozka. Jeho svetlá výška klesla o 20 milimetrov a optickému rozšíreniu pomáhajú masívne blatníky, ktoré pridali autu na šírke 18 milimetrov. Znižovanie ťažiska môže pokračovať priplatením si za karbónovú strechu.

Z hľadiska interiéru sa nezmenilo prakticky nič. Jedinú významnú zmenu pocítia zadní pasažieri, ktorí budú disponovať menším priestorom pre hlavu do strán aj do výšky.

Od rozumného až po beštiu

Na začiatok predaja budú k dispozícii dve motorizácie. „Bohužel-bohu dík“ sa z ponuky kompletne vytrácajú naftové agregáty. Najnižšia motorizácia ponúkne výkon 250 kW/340 koní z dvojnásobne preplňovaného vidlicového šesťvalca s 3-litrovým objemom. Šprint na stovku je hotový za 6,1 sekundy.

V prípade príplatku za balík Sport Chrono môžete tento čas stiahnuť až o desatinu. Druhou motorizáciou v ponuke je 4-litrový motor V8 dosahujúci výkon 404 kW/550 koní a krútiaci moment 770 Nm. Šprint na stovku je hotový za rovné 4 sekundy a zrýchlenie sa zastaví na úctyhodných 286 km/h. Predaj modelu Coupé začne už v máji.