Je už akýmsi štandardom, že automobilky recyklujú už aj známe zavedené mená modelov. Najnovším príkladom je nový Opel Zafira. Zo sympatického MPV sa stala dodávka, ktorá bude využívať platformu zdielanú s ďalšími tromi modelmi.

Nový Opel Zafira zdieľa svoju platformu s Peugeotom Traveller, Toyotou Proace a Citroënom Jumpy. Zaradenie nemeckej automobilky do portfólia koncernu PSA sa dotklo známeho MPV dosť zásadným spôsobom. Ponúkne tri veľkosti, bude k dispozícii až s deviatimi miestami na sedenie a dočkáme sa aj elektrickej verzie.

Do zlého počasia v dvoch variantoch

Opel ponúkne v prípade Zafiry Life rovno dve riešenia pre prípad jazdy v zhoršených podmienkach. Systém regulácie IntelliGrip, ktorý upravuje prostredníctvom asistenčných systémov správanie auta v ľahkom teréne však doplní už od začiatku predaja aj možnosť pohonu všetkých kolies. Ten bude dodávať špecializovaná firma Dangel. V roku 2021 sa taktiež dočkáme modelu na elektrický pohon.

„Opel novým modelom Zafira Life pokračuje v implementácii svojho strategického plánu PACE!,“ povedal Michael Lohscheller, generálny riaditeľ Opel. „Do konca roka 2020 uvedieme na trh celkovo 8 nových alebo modernizovaných modelov – vrátane novej generácie bestselleru Corsa. Už v prvom polroku začneme prijímať objednávky na dva elektrifikované modely Opel: plne elektrickú verziu modelu Corsa, ktorá sa stane plnohodnotným elektrickým automobilom pre každého a Grandland X ako plug-in hybrid. Opel bude elektrifikovaný.“

Quo vadis, Opel?

Zafira Life “Small” konkuruje kompaktným vanom, no poskytuje výrazne väčší vnútorný priestor, eventuálne až pre 9 členov posádky, čo je v danej triede unikátne. Táto verzia sa vyznačuje malým polomerom otáčania (11,3 m), dobrou obratnosťou a elektricky ovládanými bočnými dverami.

Zafira Life “Medium” a aj Zafira Life má o 35 cm dlhší rázvor 3,28 m a tým viac miesta na nohy pre pasažierov v zadnej časti kabíny, čím sa stáva konkurentom vanov strednej veľkosti  segmentu D. Oproti konkurenčným modelom má nový van Opel aj väčšie dvere batožinového priestoru a maximálne užitočné zaťaženie viac než jednu tonu. Zafira Life “Large” je s objemom batožinového priestoru približne 4500 litrov konkurentom ešte väčších vanov.

2019 Opel Zafira Life

Luxusná verzia vybavenia “Lounge” je k dispozícii pre verzie s dlhým rázvorom. Vpredu má sedadlá s elektrickým vyhrievaním a masážnou funkciou, vzadu štyri samostatné pohyblivé kožené sedadlá, každé so sedákom širokým 48 cm. VIP pasažieri tak môžu sedieť proti sebe a využívať veľkorysý priestor na nohy. Súčasťou vybavenia je aj pohyblivý stôl, ktorý sa dá zložiť a obsahuje úložné priestory na drobné predmety. Posádka môže nabíjať svoje elektronické zariadenia aj pomocou elektrickej zásuvky 230 V.

Ďalší do rodiny

Keďže už nejaký ten rok poznáme posledné generácie dodávok od PSA, k výbave sa netreba vyjadrovať zbytočne kvetnato. Všetky moderné bezpečnostné a asistenčné systémy budú k dispozícii, podobne ako tie zábavné. Napríklad ako Apple CarPlay, Android Auto či Head-Up display. V priebehu roka 2019 budú pre model Zafira Life dostupné aj telematické služby Opel Connect. Prvé objednávky bude príjímať Opel už v priebehu februára.