Nudíte sa? Pozrite si, čo urobí 770 kg nákladu s posádkou pri náraze dodávky

4655
vito crash test
Zdroj: YouTube

Štandardných crash-testov sme už všetci videli dosť. Skúsme sa v tento slnečný utorok aspoň spoločne pozrieť na to, čo sa stane, keď čelne narazíte v päťdesiatke s Mercedesom Vito. Také jednoduché to však nebude – v nákladnom priestore je tu ukrytých 770 kilogramov betónových odliatkov.

Takéto, a ešte mnoho ďalších crash testov, pochádzajú od švajčiarskej spoločnosti Dynamic Test Center, ktorá sa špecializuje na výskum bezpečnosti cestnej premávky. Zároveň o sebe tvrdí, že slúži “Výrobcom áut a lietadiel, ich dodávateľom, verejnému sektoru, poisťovniam, súdom a individualitám.” To znie síce pekne, ale tak či tak si myslíme, že to skrátka robia len tak pre radosť.

vito crash test
Desivé, však?
Zdroj: YouTube

No ale naspäť k Vitu. Inžinieri si zobrali na pranier úplne regulérnu situáciu – máte dodávku bez deliacej steny (napr. ste len na chvíľu vybrali zadné sedadlá), do ktorej naložíte ťažkú paletu s, povedzme, kvetináčmi. Len tak, bez chlebíka (a zaistenia). Čo na to bariéra?

Vidíte? Samotné Vito by si aj napriek svojmu veku s nárazom celkom hravo poradilo. No poviem vám jedno tajomstvo – sedadlá 20-ročného Mercedesu nie sú stavané na udržanie 770-kilogramovej masy betónu, ktorá odmieta spomaliť na nulu. Z výsledku inštantne mrazí, aj keď viete, že vnútri nesedia skutoční ľudia.

Aké z toho plynie ponaučenie? Jazdite bezpečne. A ešte niekoľkonásobne opatrnejšie, keď veziete akýkoľvek ťažký náklad. Lebo fyziku neoblafnete, ale ona vás má na háku.

NEPREHLIADNITE:

NEPREHLIADNITE: