Môžete trikrát hádať, aké auto vyšlo podľa prieskumu ako najspoľahlivejšie

3761
Land Cruiser AUTOGRATIS
Zdroj: Toyota

Zo štúdie amerického analytického portálu iSeeCars.com vyplýva, že Toyota Land Cruiser je najspoľahlivejším autom na americkom trhu. V prípade tohto modelu je najpravdepodobnejšie, že stretnete vozidlo v dobrom stave, ktoré má najazdených viac ako  300 000 km.

Portál iSeeCars.com analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut, ktoré predali v uplynulom roku v Spojených štátoch. Ukázalo sa, že výber modelu Toyoty Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 200 000 míľ, čiže 320 000 km. Toľko malo na odometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu v uplynulom roku. 

Land Cruiser AUTOGRATIS
Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Odolný ako Toyota

Mohlo by sa z toho stať ustálené slovné spojenie – v prvej pätnástke sa totiž umiestnilo až  sedem modelov Toyoty. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %) – terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser, postavené na platforme mohutného pick-upu Tundra. Spomínaných sedem modelov Toyote zabezpečilo prvé miesto medzi všetkými značkami automobilov s výsledkom 1,8 %. Na druhom mieste medzi značkami je tiež japonská značka – Honda (1,6 %). Na ďalších miestach sú americké značky: GMC (1,4 %), Chevrolet (1,4 %) a Ford (1,1 %). „Legendárny Land Cruiser bol navrhnutý tak, aby vydržal najmenej  25 rokov. Na toto auto sa spolieha množstvo vodičov v rozvojových krajinách, ktorí jazdia v teréne a na nespevnených cestách,”  povedal Phong Ly, vedúci portálu iSeeCars.com.

Land Cruiser AUTOGRATIS
Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Pri bližšom  pohľade na ponuku na trhu s jazdenými autami ľahko nájdeme exempláre Land Cruisera, ktoré majú  300 000 km dávno za sebou. Rekordérom je  model FJ 45 z roku 1968, ktorý stále jazdí aj napriek 800 000 km na tachometri.  Land Cruiser GXL z roku 2000 už prešiel trasu  660 000 km a o štyri roky mladší exemplár prešiel 586 000 km. Väčšina z nich si aj napriek obrovskému počtu najazdených kilometrov udržiava vysokú cenu.

Land Cruiser AUTOGRATIS
Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

10 miliónov – a ide sa ďalej

Land Cruiser je na trhu najdlhšie zo všetkých modelov spoločnosti Toyota. Vyrábať ho začali v roku 1951 a populárny je dodnes. V auguste  2019 predala automobilka 10-miliónty exemplár svojho terénneho vozidla. Model bol spočiatku  dostupný iba v Japonsku, ale už v roku 1955 ho začali vyvážať. V súčasnosti sa  Land Cruiser v rôznych verziách a s rôznymi typmi karosérie predáva v 170 krajinách a v počte približne  400 000 automobilov ročne. 

Land Cruiser AUTOGRATIS
Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

V Európe v predaji Toyoty vedie bohato vybavená, komfortná séria 150 (Light Duty), zatiaľ čo na iných trhoch je v ponuke luxusná séria 200 s motorom V8 (Station Wagon), ako aj praktická séria 70 – super odolné vozidlo na ťažkú prácu (Heavy Duty). Jednou z najobľúbenejších verzií modelu v jeho histórii je séria 40, ktorá dnes slúži ako pracovné vozidlo na mnohých miestach sveta. Jej najstaršie, ale stále funkčné autá, majú neraz aj 50 rokov. Zachovalé a luxusne zrekonštruované J40 sa tešia veľkej popularite na aukciách klasických áut. Land Cruiser 40 vyrábali 24 rokov – od roku 1960 do 1984.

NEPREHLIADNITE: