Mercedes-Maybach GLS 600 je anjelom proti démonovi od Mercedes-AMG

1215
Zdroj: Mercedes-Benz

Značka Maybach si vo svojej novodobej histórii zažila už mnohé. Mercedes-Maybach GLS 600 hlási novú éru exkluzívneho krídla nemeckej automobilky. Vo svete plnom vysokých áut bol príchod podobného modelu jednoducho nutnosťou. Čo však predstavuje?

Logo značky Maybach nosilo jedno z najdrahších produkčných vozidiel všetkých čias a sériové modely nekonkurovali ničomu inému než tomu najlepšiemu z dielne značky Rolls-Royce. Mercedes-Maybach GLS 600 prišiel na svetlo sveta v rovnaký moment ako Mercedes-AMG GLS63 – auto s rozlohou rodinného domu a výkonom superšportu.

Zdroj: Mercedes-Benz
Zdroj: Mercedes-Benz

Maybach teda vstupuje do sveta SUV s dokonalým protipólom pre nabrúsené rodinné obývačky. A ako sa na luxusné auto patrí, GLS 600 obetuje miesto na palube pre pohodlie posádky v skromnejšom počte.

Chrómové údolie

Hviezda Mercedes-Benz je ako obvykle umiestnená na kapote motora, zatiaľ čo jemné vertikálne chrómové výstuhy masky chladiča vozidiel Maybach pôsobia ako jemné pásiky. Pôsobivé chrómové akcenty okolo bočných okien a pochrómované vložky v bočnom obložení prahov nechávajú ušľachtilo a elegantne vyniknúť profil. Kolesá s rozmerom 22, respektíve 23-palcov boli navrhnuté špeciálne pre tento model, pričom 23-palcový variant vyzdvihuje motív jemných pásikov.

Zdroj: Mercedes-Benz
Zdroj: Mercedes-Benz

Koncovky výfuku s malou priečkou vo vnútri zdôrazňujú identitu značky Mercedes-Maybach. To isté platí aj pre emblém značky, ktorý sa nachádza na rôznych miestach, napríklad aj na stĺpiku D. K dispozícii je aj špecialita značky Maybach: dvojfarebné lakovanie v ôsmich rôznych elegantných farebných kombináciách. V prospech ponuky priestoru vzadu je model Mercedes-Maybach GLS dostupný výhradne s dvoma radmi sedadiel.

„Odpočinkové sedadlo“

Výbava SUV Mercedes-Maybach GLS 600 4MATIC je už v sériovej podobe mimoriadne luxusná. Obe zadné vonkajšie sedadlá možno elektricky prestaviť do polohy odpočinkové sedadlo. Čalúnenie a prístrojová doska je v sériovej podobe potiahnutá jemnou kožou Nappa. Na želanie je k dispozícii celý rad ďalších podušiek a kožených poťahov vnútorného obloženia. Elektricky otvárateľná panoramatická posuvná strecha s nepriehľadnou žalúziou je taktiež súčasťou sériovej výbavy spolu s klimatizovanými masážnymi sedadlami.

Zdroj: Mercedes-Benz
Zdroj: Mercedes-Benz

Na želanie si možno objednať napríklad pevnú stredovú konzolu, ktorá urobí z tohto modelu priestranné štvormiestne vozidlo, na ktorého zadných sedadlách sa rovnako dobre pracuje, ako aj oddychuje. Pre túto konzolu sú na želanie k dispozícii vysúvateľné sklápacie stolíky či chladnička s priestorom na fľaše šampanského. Prostredníctvom tohto programu príslušenstva sú k dispozícii príslušné poháre zo striebra. Na účely aktívnej aromatizácie v rámci voliteľného balíka AIR BALANCE bola pre Mercedes Maybach GLS vyvinutá špeciálna vôňa: ľahká a kvetinová vôňa bielych listov osmantu je doplnená o jemný nádych kože a korenistého čaju.

Detaily majstrov

Od prenosu sily, cez podvozok, až po techniku svetlometov zodpovedajú technické systémy modelu Mercedes-Maybach GLS minimálne najkomfortnejšiemu stupňu výbavy technicky príbuzného SUV značky Mercedes-Benz. Na tomto základe však ponúka vozidlo mnohé vylepšenia typické pre značku Maybach. Tlmenie hluku bolo vylepšené na ešte vyššiu úroveň, pretože za zadnými sedadlami sa nachádzajú tuhá deliaca stena a pevná odkladacia plocha pod zadným oknom, ktoré oddeľujú interiér od batožinového priestoru.

Zdroj: Mercedes-Benz
Zdroj: Mercedes-Benz

Sériovo sa dodáva vlastná klimatizačná jednotka pre zadné sedadlá, ktorá disponuje prídavnými ventilačnými dýzami a prídavným ohrievačom, vďaka ktorým prebieha regulácia teploty rýchlejšie a bez prievanu. Podvozok a hnacie ústrojenstvo majú k dispozícii vlastný jazdný program Maybach. Jeho nastavenia ponúkajú mimoriadny komfort predovšetkým cestujúcim v oblasti zadných sedadiel.

Čísla

Nomenklatúra moderných automobilov je poriadne zmätočná. Človek by si totiž myslel, že keď má Mercedes-Benz v názve číslovku 600, pod kapotou bude mať určite 6-litrový dvanásťvalec. Tieto čachre s číslami spôsobili dve veci. Jednou z nich je znižovanie objemu motorov, druhou ich medzigeneračný nárast výkonu a treťou je trh v USA. Tam sa na ročník vozidla či názov modelu s číslovkou pozerá asi najviac.

Zdroj: Mercedes-Benz
Zdroj: Mercedes-Benz

Pod kapotou sa teda nachádza 4-litrový motor V8, prepĺňaný dvojicou turbodúchadiel. Prakticky spriaznená pohonná jednotka s tou z Mercedes-AMG GLS 63 však neprodukuje 456 kW/612 koní, ale skromnejších 410 kW/558 koní. Maximálny krútiaci moment je na úrovni 730 Nm v rozmedzí od 2500 po 5000 ot./min. Ide však zároveň o elektrifikovaný model s funkciou EQ Boost. Tá dodáva na krátky časový interval autu výkon 16 kW/22 koní a krútiaci moment 250 Nm.

Zdroj: Mercedes-Benz
Zdroj: Mercedes-Benz

Aj vďaka týmto parametrom dokáže Maybach GLS 600 akcelerovať z pokoja na stovku za menej než 5 sekúnd, čo je v prípade 2,5-tonového kolosu doslova absurdný údaj. Zrýchlenie sa zastaví na elektronicky limitovaných 250 km/h. No, povedzte. Je toto normálne?!