Koncept Bentley EXP 100 GT je 5,8-metrový krištáľový luster medzi autami

415

Najzaujímavejšou novinkou konceptu Bentley EXP 100 GT je bezpochyby jeho svietiaca mriežka chladiča. To je však iba začiatok, ktorý vás má pripraviť na zvyšok tejto šokujúcej štúdie.

Keď sme už pri tom predku auta, spomeniem len, že obria osvetlená mreža chladiča sa rozsvieti hneď po vašom príchode k autu. Dokáže svietiť v rôznych farbách a rôzne formy či tvary. Bentley EXP 100 GT je však omnoho viac než len vulgárne dizajnérske cvičenie.

Fyzické zosobnenie budúcnosti

Podobne ako všetky koncepty značiek, aj EXP 100 má byť zosobnením budúcnosti britskej značky. Ide o obrie GT (luxusné auto na dlhé cesty) s dvojicou dvojmetrových dverí. To by bolo v poriadku, no ony sa otvárajú dohora, podobne ako v prípade vlajkových lodí značky Lamborghini.

Akonáhle sú otvorené, auto je vysoké rovné tri metre. V zadnej časti nájdete obrazovku tvorenú OLED panelom, ktorý sa je zároveň súčasťou zadných svetiel. Celková dĺžka konceptu je 5,8 metrov a šírka dosahuje šialene nepraktických 2,4 metra. Vďaka použitiu uhlíkových vlákien je však jeho hmotnosť relatívne priaznivých 1900 kilogramov.

Veľké, ľahké, rýchle

Takto by sa dala definovať väčšina modelov značky Bentley, s jednou výnimkou. Nikdy nešlo o ľahké autá. Tento kúsok by mal však zvládnuť šprint na stovku za 2,5 sekundy a zrýchlenie sa zastaví na rovných 300 km/h. Ide však o teoretické údaje, keďže nejde o plne funkčný model.

Ide o elektromobil, no značka neuvádza, s akým výkonom by mal tento model operovať. Maximálny krútiaci moment oboch elektromotorov má dosiahnuť až 1500 Nm. Batéria ponúkne konceptu dojazd až 700 kilometrov a v prípade použitia rýchlej nabíjačky má byť 80-percentná kapacita dodaná za 15 minút z absolútneho vybitia.

Zhýralosť budúcnosti

Vnútro je plné materiálov vyrobených z udržateľných zdrojov. Ekológia však pri hedonizme značky ide bokom, keďže sa v kabíne nachádza až 5000 ročné drevo so špeciálnou medenou zmesou. Sedenie je možné upraviť podľa troch scenárov, či už šoférujete, ale sa len vozíte v autonómnom režime.

Sedadlá sú biometrické a monitorujú parametre ako teplotu, pozíciu pasažiera alebo environmentálne podmienky, aby mohlo auto dodať členom posádky čo najvyššiu mieru komfortu. Pasažierom bude k dispozícii aj asistent v podobe umelej inteligencie s menom „Bentley Personal Assistant AI“. Má ísť o emočne inteligentný systém, čo mi v momente evokuje film 2001: Vesmírna Odysea. Auč…

No a prečo toto všetko? Bentley totiž oslavuje 100 rokov od svojho založenia a ide o akýsi narodeninový darček pre samotnú firmu. V uliciach ho nečakajte najbližších 50 až 100 rokov.