Dovolenka: Ako ušetriť na ceste k moru? Naštudujte si predpisy týchto 5 krajín

4084

Neláka vás dovolenka na našom krásnom Slovensku? No, tak teda dobre, vy nevďačníci! Keď už sa vám nechce plniť kasičku slovenských podnikateľov a Polície SR, pozrite si aspoň prehľad dopravných priestupkov v našich susedných krajinách a tých, kam sa chystáte k moru na dovolenku.

1. Rakúsko

Zdroj: Sofitel
Zdroj: Sofitel

Pokiaľ by ste aj nesmerovali cez Rakúsko do niektorých prímorských destinácií a išli si užiť krásy prírody (a služieb) našich západných susedov, je dobré vedieť, za akých okolností môžete dostať pokutu.

Svietenie: Povinnosť využívať denné svietenie majú len vodiči motoriek. Pre vodičov ostatných motorových vozidiel je povinné denné svietenie len za zhoršených poveternostných podmienok. Hmlové svetlá môžete zapnúť len v prípade hmly, dažďa alebo hustého sneženia.

Maximálna povolená hladina alkoholu v dychu: 0,5

Maximálne povolené rýchlosti:

  • Obec: 50 km/h
  • Mimo obce: 100 km/h
  • Diaľnica: 130 km/h

Ekologické opatrenia: Rakúsko na rozdiel od Nemecka nemá v mestách povinnosť nosiť nálepku so zaplatenou daňou pri vstupe do „nízkoemisnej“ zóny. Na diaľnici však môžete naraziť na úseky označené digitálnym dopravným značením ako IG-L (Immisionsschutzgesetz-Luft), ktoré označujú úseky s nutnosťou zníženia produkcie emisií. Pri jazde v nich je nutné dodržiavať maximálnu povolenú rýchlosť. Pokuty za prekročenie rýchlosti v týchto podmienkach narastajú o 15 až 30 eur oproti pokutám na bežných diaľničných úsekoch.

Cestná kultúra: Rakúska polícia sa s vami hrať rozhodne nebude. Pokuty za rýchlosť mimo obce sú síce najnižšie v EÚ, no v obci sa podmienky radikálne menia. Polícia v rakúsku tiež disponuje inštitútom „subjektívneho“ posúdenia prílišnej agresivity jazdy či v zónach s rýchlostným limitom 30 km/h vás môžu policajti pokutovať bez radarového záznamu. Používať telefón za jazdy je legálne iba v kolóne či pri červenej na semafóroch. Reflexná vesta je odporučená pre každého jedného z členov posádky. Pri opúšťaní vozidla mimo obce ju musia mať všetci pasažieri na sebe.

Deti

Totiž, deti do výšky 150 centimetrov a 14 rokov života môžu byť prepravované výhradne v detskej sedačke alebo sediac na podsedáku. Toto paradoxne platí ako pre predné tak aj pre zadné sedadlá, čo u nás naopak dovolené nie je. Deti s výškou nad 135 centimetrov je možné pripútať trojbodovým bezpečnostným pásom, ktorý im nesmie prechádzať cez krk, čo by v prípade kolízie mohlo spôsobiť značné problémy. Pokiaľ nemáte správne vybavené auto pre jazdu s deťmi na palube, no deti s vami aj tak cestujú, miestna polícia vám môže zakázať jazdu, pokiaľ nebude auto adekvátne dovybavené. Za fajčenie na palube v prítomnosti osôb mladších 18 rokov hrozí pokuta 100 eur.

2. Maďarsko

Zdroj: Kafkadesk
Zdroj: Kafkadesk

Maďarsko má vo všeobecnosti omnoho viac podobné cestné pravidlá a zákony tým našim. Týka sa to či už maximálnych povolených rýchlostí, tolerancie alkoholu v dychu či prístupu k detským pasažierom na palube.

Svietenie: Denné svietenie je povinné celoročne mimo obce. V obci

Maximálna povolená hladina alkoholu v dychu: 0,0,0

Maximálne povolené rýchlosti:

  • Obec: 50 km/h
  • Mimo obce: 90 km/h
  • Diaľnica: 130 km/h

Ekologické opatrenia: Maďarsko, podobne ako Slovensko, nemá žiadne „eko“ dane či nálepky.

Cestná kultúra a výbava

Maďarská polícia si podobne ako tá rakúska alebo slovenská dáva pozor na vodičov používajúcich mobilný telefón počas jazdy. Na palube je povinné mať k dispozícii reflexnú vestu pre každého člena posádky a pri vystúpení z auta mimo obce ju musí mať každý z nich na sebe. Pokiaľ sa stanete účastníkom nehody, no nikto nebude zranený a neviete sa dohodnúť s ďalšími účastníkmi, že kto je na vine, môže trvať pomerne dlhú dobu, než na miesto dorazí hliadka. Dobrou radou je, že pokiaľ náhodou vkročíte na územie Maďarska s viditeľne poškodenou karosériou auta, majte pri sebe protokol o riešení dopravnej nehody.

Deti

Osoby do výšky 135 centimetrov musia byť pripútané v detskej sedačke. Nad touto výškovou hranicou môžete na ich istenie použiť bezpečnostný pás, no ideálne sediac na podsedáku.

3. Slovinsko

Zdroj: The Crazy Tourist

Krajina s ktorou si naša vláda každoročne vymieňa nesprávne adresovanú poštu, bohvie prečo, má najjednoduchšie pravidlá zo všetkých či už dovolenkových alebo tranzitných štátov. Na jednu vec si však dajte obvzlášť veľký pozor.

Svietenie: Slovinsko má, podobne ako Slovensko, denné svietenie povinné celoročne.

Maximálna povolená hladina alkoholu v dychu: 0,5

Maximálne povolené rýchlosti:

  • Obec: 50 km/h
  • Mimo obce: 90 km/h
  • Diaľnica: 130 km/h

Ekologické opatrenia: Žiadne.

Cestná kultúra a výbava

Slovinské pravidlá sa na cestách točia hlavne okolo špecifickej výbavy a veľmi civilizovanej cestnej kultúry. V aute musíte mať povinne sadu náhradných žiaroviek a poistiek. Výstražný trojuholník je taktiež v povinnej výbave, no pokiaľ jazdíte po Slovinsku s prívesným vozíkom, musíte mať na palube až dva. Lekárničky sú povinné pre všetky typy vozidiel, no hasičské prístroje musia mať na palube povinne len autobusy a nákladné vozidlá. Tvorba záchrannej uličky je rovnaké ako vo zvyšku EÚ. Voľno teda nechávate medzi ľavým a zostávajúcimi pruhmi vpravo. Na jednu vec si však dajte veľký pozor. Pokiaľ by vás miestna polícia zastihla ako nedávate prednosť chodcovi, pričom auto v protismere ho už „pustilo cez cestu“, bez problémov sa vám môžu pokutou za toto zlyhanie zdvojnásobiť náklady na dovolenku.

Deti

Deti do výšky 150 centimetrov musia sedieť v zádržnom systéme, ktorý zodpovedá ich veku. To znamená, že batolatá a nižšie deti musia sedieť v autosedačke a vyššie deti zas na podsedáku. Nad 150 centimetrov výšky platia pre mládež rovnaké pravidlá ako pre dospelých, teda, pripútanie klasickými pásmi. Sedieť musia výhradne na zadných sedadlách.

4. Chorvátsko

Zdroj: KimKim
Zdroj: KimKim

HRVATSKA! Cieľová destinácia väčšiny Čechov a Slovákov, ktorým sa zažiadalo zdravého morského vzduchu. Krajina s prístupom k „Slovenskému more“ nie je, podobne ako Slovinsko, nijak zložitým miestom pre dodržiavanie predpisov.

Svietenie: Chorvátsko požaduje denné svietenie len v zimnom období. Pokiaľ sú však zhoršené poveternostné podmienky, stáva sa povinným aj v letných mesiacoch.

Maximálna povolená hladina alkoholu v dychu: 0,5

Maximálne povolené rýchlosti:

  • Obec: 50 km/h
  • Mimo obce: 90 km/h
  • Diaľnica: 130 km/h

Ekologické opatrenia: Žiadne.

Cestná kultúra a výbava

Podobne ako v prípade Slovinska aj v Chorvátsku musíte mať na palube dvojicu výstražných trojuholníkov, pokiaľ za autom ťaháte príves. Lekárnička je taktiež povinná, no s výnimkou pre motocykle. Ďalšou povinnou výbavou je sada náhradných žiaroviek, ťažné lano a buď sada na opravu defektu či rovno rezervné koleso. Reflexné vesty sú nutné pre v všetkých členov posádky a toto pravidlo sa vzťahuje aj na vodičov motocyklov.

Deti

Deti do 12 rokov života je možné prepravovať len a výhradne na zadných sedadlách. Do veku 5 rokov pokojne v autosedačke, do 12 rokov pripútané trojbodovým pásom a na podsedáku. Jedinou výnimkou je uloženie autosedačky s dieťaťom do 2 rokov života na sedadle spolujazdca. V tomto prípade však nesmiete zabudnúť na vypnutie airbagu.

5. Taliansko

Zdroj: PSA International

No a na záver, temperamentné Taliansko, pri ktorého študovaní cestných pravidiel a móresov vám postojí mozog. Jediným štandardom a nám podobným pravidlám sú maximálne povolené rýchlosti. Tak teda, Andiamo!

Svietenie: Denné svietenie je povinné pri jazde mimo obce, v tuneli a na diaľnici či kdekoľvek za zhoršenej viditeľnosti. Pre motocyklistov a jazdcov na mopedoch platí povinné svietenie počas celého roka.

Maximálna povolená hladina alkoholu v dychu: 0,5

Maximálne povolené rýchlosti:

  • Obec: 50 km/h
  • Mimo obce: 90 km/h
  • Diaľnica: 130 km/h

Ekologické opatrenia: Na diaľniciach či mimo obce žiadne ekologické nálepky, poplatky či pravidlá neplatia. V mestách však môžete naraziť na tzv. „mestské mýta“. Do nich sú zahrnuté pamiatkové lokality či nízkoemisné zóny, ktorých je po celom Taliansku približne 200. Pokiaľ do niektorej z nich vleziete bez povolenia, čakajte fotku a pekne tučný účet na vašu adresu. Pokiaľ máte viac otázok na zóny obmedzeného pohybu vozidiel v talianskych mestách, všetko podstatné sa dočítate na tomto linku.

Cestná kultúra a výbava

Výstražný trojuholník musíte mať v aute spolu s reflexnou vestou. Tú musíte mať na sebe vždy, keď opúšťate vozidlo mimo obce. Pokiaľ nesiete na konci auta nosič na bicykle, musíte ho povinne vybaviť reflexnou tabuľkou označujúcou zvýšenú dĺžku vozidla.

Veľkým špecifikom talianskych ciest e napríklad používanie tzv. svetelnej húkačky (blikanie na protiidúce autá). NEch vás ani len nenapadne vliezť do Talianska v letných mesiacoch na zimných gumách. V takom prípade môžete očakávať pokutu od 419 až do výšky 1682 eur. Políciu je nutné volať ku každej jednej nehode, či ste sa s účastníkmi dohodli na vine alebo nie. Lekárničku a ani hasiaci prístroj v žiadnom type vozidla mať nemusíte.

Deti

Pri preprave detí do 12 rokov života a výšky 150 centimetrov máte povinnosť použiť adekvátne sedacie zariadenie. Či už ide o detskú sedačku alebo podsedák. Počas prepravy detí alebo tehotných žien je v aute zakázané fajčiť a pokiaľ toto pravidlo nedodržíte, koledujete si o pokutu vo výške 650 eur. AUČ!