Cupra Formentor: Nová kapitola úspechu

400

Formentor je bestsellerom značky Cupra a najlepšie predávaným SUV segmentu A v Európe, v uplynulom roku sa z neho predalo vyše 120 000 kusov. Uznajte, to sú vynikajúce výsledky na prvý model vyvinutý exkluzívne pre mladú španielsku značku.

Nový Formentor prináša aktuálne výrazové prostriedky dizajnu značky. Je to napríklad predná časť karosérie s profilom žraločieho nosa, logo Cupra na prednej kapote,
svetlomety LED matrix s trojuholníkovou svetelnou grafikou alebo svietiace logo integrované do pásu zadných svetiel.

Interiér sa môže pochváliť novo navrhnutým prístrojovým panelom, zmenou prešla aj stredová konzola, vylepšilo sa čalúnenie dverí či kvalita poťahov sedadiel. Digitálny kokpit má krajšiu grafiku a je schopný zobraziť väčšie množstvo údajov, výrobca vylepšil aj systém infotainmentu s 12,9-palcovým dotykovým displejom.

Benzín, nafta aj PHEV

Pre nový Formentor bude na výber celkovo 8 rozličných spaľovacích motorov, z
ktorých 3 sú elektrifikované. Motory využívajú štyri systémy pohonu: benzínový motor (TSI), mild hybrid (eTSI), turbodiesel (TDI) a plug-in hybrid novej generácie (eHybrid). Výkonové spektrum siaha od 110 kW (150 k) do 245 kW (333 k).

Cupra Formentor VZ dostal nový benzínový motor 2.0 TSI s výkonom 245 kW (333 k) v kombinácii s pohonom všetkých kolies 4Drive s funkciou torque splitter a voliteľnými brzdami Akebono. Formentor bude v ponuke aj s plug-in hybridným pohonom s elektrickým dojazdom vyše 100 km, umožňujúcim nabíjanie jednosmerným prúdom (DC) výkonom do 50 kW.

Made in Barcelona 

Podvozok využíva najnovšiu architektúru MQB Evo koncernu Volkswagen. Na prednej náprave sú tlmičové vzpery McPherson so spodnými priečnymi ramenami a priečnym skrutným stabilizátorom, štandardné progresívne riadenie zabezpečuje maximálnu agilitu. Vzadu konštruktéri použili viacprvkovú nápravu.

Cupra Formentor bol navrhnutý a vyvinutý v Barcelone a bude sa vyrábať v materskom závode Martorell. Predávať sa začne v treťom štvrťroku 2024.