Bentley Bentayga Speed je najrýchlejším SUV na svete

172
Bentley Bentayga Speed Photo: James Lipman / jameslipman.com

Áno, je pravda, že má Lamborghini Urus vyšší výkon. Bentley Bentayga Speed má však maximálku, z ktorej padajú sánky. Taktiež si uctíme minútou ticha (zadržaním smiechu), všetkých boháčov, čo si nepočkali na rýchlejšiu verziu a ulakomili sa na prvé kusy Bentaygy.

Najnevkusnejšie SUV súčasnosti prichádza s legendárnym označením, ktoré dostávajú tie najagresívnejšie aristokratické autá z britského Crewe. Bentley Bentayga Speed dostáva výkonový kopanec. Nárast sily motora je však o niečo nižší, než sa pred predstavením modelu prezentovalo z kuloárnych informácií a taktiež nejde o najsilnejšie SUV z rodiny modelov VW Group.

Je to zlé?

Ani náhodou. Nikoho neprekvapí, že pod kapotou vznešeného SUV pracuje aj naďalej nedávano prepracovaný 6-litrový motor W12 s dvojicou turbodúchadiel. Žiadny downsizing a iné nezmysly. Neotravujte, tu sme pri globálnom otepľovaní. Obria strojovňa pod kapotou produkuje 460 kW/626 koní, čo je o 26 viac, než ponúkne „bežná“ verzia Bentaygy.

Podľa kuloárnych informáií mal narásť výkon verzie Speed až na 650 koní, no v tom prípade by najrýchlejšie SUV od britskej značky schovalo do vrecka sesterský model Lamborghini Urus. Vidíme to na politikárčenie v rámci koncernu, nič viac. Modelu Speed však zostáva v rukáve jedno obrie eso, ktoré predstavuje 900 Nm krútiaceho momentu.

Čo to však znamená?

To je veľmi jednoduché. Stratosferický výkon a hlavne krútiaci moment katapultujú skoro 2,5 ton ťažké SUV z 0 na 100 km v priebehu 3,9 sekundy. Maximálna rýchlosť je však čerešničkou na torte tohto derivátu. Tá sa po brutálnom zrýchľovaní zastaví na šialených 304 km/h.

Podľa Bentley má ísť o najrýchlejšie SUV na svete, no aj keď len o „vlások predčí“ svoj slabší sesterský model. Klasická Bentayga ponúkne maximálnu rýchlosť na úrovni 301 km/h. Tak či onak, viete si predstaviť ten šialený odpor vzduchu a spotrebu?

Novinka dostala agresívnejší akustický prejav vďaka prepracovanému výfukovému systému. Pribudlo tuhšie pruženie a konpletne „prekopaný“ športový mód, ktorý sa zameriava na čo najvyšší výkon motora, 8-stupňovej automatickej prevodovky či 48-voltového rozvodového systému.

Rýchlosť musí byť sexy

Dizajn, ktorý rozdeľuje spoločnosť na tých, ktorí by mali najradšej doma zlatú toaletu a tých, ktorí ani nie, nezostal s nárastom výkonu bez povšimnutia. Pribudli 22-palcové disky s desiatimi lúčmi, ktoré ukrývajú pred svetom obrie uhlíkovo-keramické brzdy.

Pribudli dymové kryty predných a zadných svetlometov a typická čierna mriežka chladiča, vlastná modelom Speed. Na palube pribudli interiérové prvky z alcantary. Samozrejmosťou je vkusné logo „Speed“ na pasažierovej strane palubnej dosky.

Kedy ho uvidíme v uliciach?

Pôjde o veľmi raritnú záležitosť, keďže by sa cena modelu so zopár príplatkovými prvkami mohla vyšplhať celkom výrazne nad 200 000 eur. Bentley Bentayga Speed si odbije svoju premiéru už o niekoľko týždňov na marcovom autosalóne v Ženeve.