Batéria bez rizika ohňa. Nový objav môže spraviť elektromobily ešte bezpečnejšími

1383
Zdroj: Unsplash

Požiare elektromobilov nie sú príliš ojedinelým fenoménom. No uhasiť horiace batérie je veľmi náročné. Po novom by už hasenie nemuselo byť potrebné.

Lítiovo-iónové batérie sú najrozšírenejším spôsobom ukladania elektrickej energie. Nájdete ju ich vo svojom telefóne, počítači, smart hodinkách a aj elektromobile. Problémom však je, že pri ojedinelých mechanických poškodeniach môže dôjsť k požiaru, ktorý je takmer nemožné uhasiť bežnými prostriedkami.

Zdroj: Jian-Cheng Lai / Stanford University
Zdroj: Jian-Cheng Lai / Stanford University

Výskum vedcov zo Stanfordskej univerzity prišiel s novou zmesou elektrolytu, ktorá by mala odolať vysokým teplotám a zabrániť vznieteniu. Podľa portálu Endgadget stačilo do zmesi pridať viac lítiovej soli. Jej objem v mixe narástol z menej ako polovice na 63%.

Či sa dostane toto riešenie aj do praxe, je zatiaľ nejasné. Výhodou je ale jeho veľmi rýchle použitie, keďže si vyžaduje iba zmenu pomeru prvkov v elektrolyte a nie zmenu celého výrobného procesu batérií. Navyše, viac soli lítia by mohlo znamenať aj väčší dojazd. Automobilky by mohli zvýšiť hustotu buniek, pretože vďaka zvýšenej tepelnej odolnosti by nebolo potrebné chladenie a rozostupy tak ako dnes.