Aha, nový Hyundai Bayon! Crossover s automatickými medziplynmi a 411 l kufrom

2924
Zdroj: TS Hyundai

“Malých crossoverov nikdy nie je dosť!” povedal si Hyundai a predstavil Bayon, zvýšenú a praktickejšiu verziu nového i20. Model je určený zatiaľ predovšetkým pre Európu a posúva dizajnérsky jazyk značky na úplne novú úroveň. 

A obávame sa, že o dizajn (dobre, a kúsok praktickosti) tu ide predovšetkým. Model Bayon je totiž rozmermi až bizarne blízky výstrednej Kone, ktorú máme veľmi radi.

Zdroj: TS Hyundai
Zdroj: TS Hyundai

Okresný nadfešák

Vpredu sa v spodnej časti nárazníka otvára široká mriežka chladiča, čo autu dodáva stabilný postoj. Trojdielne hlavné svetlomety spojené s otvormi na vstup vzduchu zasa dávajú poznať, že ide o Hyundai; horizontálny pás na vstup vzduchu a denné svetlomety vytvárajú širokú a nízko umiestnenú ochrannú lištu, vďaka čomu Bayon potvrdzuje príslušnosť k identite SUV.

Zdroj: TS Hyundai
Zdroj: TS Hyundai

Dynamické ramená na bokoch dotvárajú karosérii klinovitý profil, čím sa vizuálne hlási k i20. Na dynamiku stĺpikov vzadu nadväzujú šípovité svetlá. Ich umiestnenie v rohoch karosériu opticky rozširuje. Moderný vzhľad dotvárajú Full LED svetlá a smerovky. Bayon je v ponuke s 15-palcovými oceľovými alebo so 16- či 17-palcovými zliatinovými diskami kolies.

Zdroj: TS Hyundai
Zdroj: TS Hyundai

K dispozícii bude celkom deväť farieb exteriéru, vrátane uvádzacej novej zelenej farby Mangrove Green. K niektorým lakom sa na požiadanie bude dodávať čierna strecha Phantom Black. V praxi to bude vyzerať asi takto:

  • Zelená Mangrove Green Pearl [uvádzacia], na požiadanie čierna strecha Phantom Black
  • Čierna Phantom Black Pearl
  • Biela Polar White, na požiadanie čierna strecha Phantom Black
  • Strieborná Sleek Silver Metallic, na požiadanie čierna strecha Phantom Black
  • Mosadzná Elemental Brass Metallic, na požiadanie čierna strecha Phantom Black
  • Červená Dragon Red Pearl, na požiadanie čierna strecha Phantom Black
  • Tyrkysová Aqua Turquoise Metallic, na požiadanie čierna strecha Phantom Black
  • Sivá Aurora Grey Pearl
  • Modrá Intense Blue Pearl, na požiadanie čierna strecha Phantom Black
Zdroj: TS Hyundai
Zdroj: TS Hyundai

Bratranec i20

Zvonka je možno trocha ťažšie “na prvú šupu” odhaliť spriaznenosť s i20, dizajn jeho prístrojovej dosky však bol v podstate prenesený do Bayonu. Našli by sme tu rovnakú dvojicu 10,25-palcových obrazoviek, jednu pre prístrojový panel a druhú pre dotykový displej infotainmentu, spolu s identickým dizajnom klimatizačných otvorov plynulo prechádzajúcich do dekorácie.

Zdroj: TS Hyundai
Zdroj: TS Hyundai

Podobne je to aj pod karosériou, kde Bayon podedil vnútornosti subkompaktného hatchbacku. Na špičke ponuky sa nachádza motor s objemom 1,0 litra T-GDi, technológiou 48 V a s výkonom 88 kW (120 k) alebo 74 kW (100 k). Spojený môže byť so 6-stupňovou inteligentnou manuálnou prevodovkou (6iMT) alebo so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou (7DCT).

Zdroj: TS Hyundai
Zdroj: TS Hyundai

Verzia motora 1.0 T-GDi s výkonom 74 kW (100 k) je dostupná aj bez 48 V technológie a v spojení so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou (6MT) alebo so 7DCT. Motor 1.0 T-GDi s technológiou 48 V aj bez nej využíva na úpravu reakcií motora a riadenia podľa jazdných podmienok aj tri jazdné režimy. Ide o režimy Eco, Normal a Sport. V ponuke sa nachádza aj 1,2-litrový motor MPi s výkonom 62 kW (84 k) spojený s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou, ak to máte radi atmosférické.

Batožinový priestor môže byť jedna z poínt Bayonu. Má objem 411 l ešte pred sklopením sedadiel
Zdroj: TS Hyundai

Celkom vtipné je, že Bayon je prvým SUV automobilky, ktoré je vybavené automatickým medziplynom, prvkom bežne vyhradeným iba pre vysoko výkonné verzie. Pre motor 1.0 T-GDi spojený s prevodovkou 7DCT bude dostupný vo všetkých jazdných režimoch a v športovom režime pre motor 1.0 T-GDi 48 V spojený s prevodovkou 6iMT.

Otázka však znie: Má to zmysel, keď už máme na trhu Konu? Takto z voleja ťažko povedať, no predpokladáme, že keď už si dala značka takú prácu s novým modelom, tak si aj spočítala čísla stojace za potenciálnym predajným úspechom a vyšlo jej, že by to fungovať mohlo. Uvidíme, ako automobilka svoje nové SUV Bayon nacení!

Mrkni naše nové video: