Volkswagen vstupuje do Formuly 1. Objavia sa v nej až dve značky koncernu!

3039

Toto je minimálne… zvláštne. Po mesiacoch špekulácií to naozaj vyzerá, že dve zo značiek koncernu Volkswagen si to skutočne namieria do Formule 1. Ak myslíte na Škodu, môžete rovno zabudnúť – ale jasať budú predovšetkým fanúšici značiek Audi a Porsche.

Stať sa tak má od roku 2026 a primárne pôjde o vývoj motorov.

Zdroj: Red Bull
Zdroj: Red Bull

Teraz, alebo nikdy

Volkswagen, koncern, ktorý tak veľmi nechce byť známy kauzou Dieselgate, že chce byť  známejší ako európsky revolucionár v elektromobilite, týmto rozhodnutím celkom šokoval. Špekulácie napokon potvrdil CEO koncernu Volkswagen, Herbert Diess, ktorý prezradil plány a dôvody značiek Audi a Porsche do vstupu do “kráľovnej motoršportu”.

Zdroj: Pirelli Motorsport
Zdroj: Pirelli Motorsport

Tak najprv k tým dôvodom, ktoré sú pomerne prozaické. Formula 1 podľa Diessa aktuálne zažíva boom v popularite, a to najmä v USA, čo je pre koncern dôležitý trh. Samotné rozhodnutie však nie je také jednoduché (a vizuálne plytké), ako sa zdá – v prvom rade ide o výraznú zmenu v pravidlách o motoroch, ktorá sa uskutoční v sezóne 2026. 

VIDEO: Čo by ste urobili, keby na vás niekto strieľal v 225 km/h? Zákrok policajta vyráža dych

V rámci nej budú motory čoraz viac elektrifikované, pretekať sa zároveň bude na syntetické palivá, v ktorých vidia obe automobilky podstatnú časť svojho budúceho palivového mixu. Diess ďalej popisuje, že jediným vstupným oknom do Formule 1 tak, aby sa to aspoň trocha ekonomicky oplatilo, je prísť práve v čase veľkej zmeny pravidiel, keď všetci výrobcovia takpovediac “štartujú nanovo”.

Zdroj: Pirelli Motorsport
Zdroj: Pirelli Motorsport

Diess ďalej spomenul, že plány značky Porsche sú ostrejšie načrtnuté, ako plány Audi. Porsche totiž “…chce byť najšportovejšou značkou na svete, takže motoršport jednoducho robiť musí. A keď už musí robiť motoršport, neexistuje lepšie miesto, ako Formula 1”. A to dáva zmysel.

Uvidíme, ako tieto zámery dopadnú. Pri Porsche už existuje klebeta, že by sa mali spojiť s rakúskou stajňou RedBull, no Audi je zatiaľ na informácie skúpe. Jedno je ale isté, samotný Volkswagen sa do F1 nedostane. “Volkswagen do F1 nepasuje”, vyjadril sa Diess.

Zdroj: Motorsport.com