TEST: Mercedes-Benz T180d | Viac luxusu pre každého

1145

Mercedes má svojho zástupcu takmer v každej triede. Medzi osobnými vozidlami je to jasné, ale niektoré ponuky sa prelínajú s úžitkovými. Medzi také patrí Mercedes triedy T, ktorý je odvodený od úžitkovejšieho modelu Citan. 

Citan zdieľa spoločné prvky s Renaultom Kangoo a tým aj ostatnými odvodenými alternatívami. Na vrchole naftovej ponuky tohto luxusnejšie ladeného modelu sa nachádza verzia T180d. Čo dokáže ponúknuť?

Praktickosť vyhráva

Tým najdôležitejším, čo má v rukáve ako najväčšie eso, je priestor. Na malom pôdoryse prináša obrovské interiérové rozmery. Tie sú obrovské najmä na hlavu, a to nielen v prednom, ale aj v zadnom rade sedadiel.

Pri tom všetkom je objem kufra stále extrémnych 520 litrov. Tieto isté parametre však ponúka aj Mercedes Citan a trieda T sa musí odlíšiť úplne iným spôsobom.

Je trochu iný ako Citan

Najväčšou odlišnosťou je tak vzhľad, teda hlavne jeho detaily. Predná časť má chrómovanú mriežku, Téčko môže mať väčšie disky, ale aj viac chrómových prvkov celkovo. V interiéri je zase časť prístrojovky potiahnutá umelou kožou. Tieto malé detaily spôsobujú, že pocit z triedy T je trochu lepší ako z pracovného brata. 

To, čo majú spoločné, je však informačno-zábavný systém MBUX, ktorý reaguje aj na okrídlenú frázu „Hej, Mercedes”. Zobrazenie na malom displeji síce môže vyzerať trochu menej atraktívne ako v prípade iných osobných modelov, ktoré majú obrovské uhlopriečky displeja, ale úplne stačí. Systém je veľmi dobre ovládateľný a displej reaguje naozaj rýchlo.

Práve interiér je veľkým rozdielom aj oproti sesterskému modelu z francúzskych dielní. Vo všeobecnosti sa však dá skonštatovať, že rozdiel medzi Citanom a triedou T je omnoho menší ako medzi Vitom a triedou V, ktoré uplatňujú rovnaký princíp v pozicovaní v rámci ponuky automobilky.

Štyri valce proti siedmim prevodom

Vrcholná naftová alternatíva prináša 1,5-litrový naftový motor, ktorý ma výkon 85 kW (115 k) a cez sedemstupňovú dvojspojkovú prevodovku poháňa predné kolesá. Do tohto momentu to vyzerá aj s krútiacim momentom 270 Nm ako idylka. Rýchle radenie, motor s relatívne vysokým krútiacim momentom, rozumný výkon na takto veľké auto. 

V momente naštartovania a rozbehu prichádza jemné zaváhanie prevodovky, ktoré znamená, že musíte obozretnejšie vyrážať z križovatiek. Dá sa na to zvyknúť, ale spočiatku to môže spôsobiť mierny šok. Rovnako vyzerá motor pri plnom akceleračnom zaťažení kľudne aj s jedným pasažierom. Práve z tohto dôvodu je dôležité rozmýšľať dopredu a byť skôr kľudným jazdcom. Pocitovo je Téčko či aj Citan lepší a dynamickejší s manuálnou prevodovkou. 

Vždy však záleží aj na tom, z čoho do auta presadáte. Preto sa môže táto verzia niekomu zdať celkom prijateľná. No i tak by si trieda T zaslúžila viac výkonu. Ideálne 110 kW (150 k) z dvojlitra. A 9-stupňovú automatickú prevodovku, ako majú ostatné Mercedesy.

Financie prekvapujú

To najväčšie prekvapenie modelu nie je ani tak konkurencia vo forme Volkswagenu Caddy a nového Fordu Tourneo Connect, ale cena. Kým pri predchádzajúcej generácie sme boli zvyknutí, že cena atakovala výšiny spomenutého Volkswagenu, nová generácia je výrazne lacnejšia.

Je približne na cenníkovej úrovni Citroënu Berlingo, keď bol ešte dostupný bez deliacej mreže so spaľovacím agregátom. Veď vozidlo, čo vidíte na fotkách, je so všetkou doplnkovou výbavou a nádhernou tmavočervenou farbou za necelých 36-tisíc eur aj s daňou.


Základná cena modelu – Mercedes-Benz T150: 22 722 €
Základná cena testovanej verzie – Mercedes T180d Style: 30 864 €
Záruka: 2 roky

Technické údaje: Mercedes-Benz T 180d
Motor
Typ motora:radový, vznetový
Valce/ventily:4/16
Zdvihový objem [cm3]:1461
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:85 (115)/3750
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:270/1750
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:177
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:13,2
Spotreba (WLTP) [l/100 km]:5,5-5,9
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:520 až 2127
Objem nádrže [l]:54
Pohotovostná hmotnosť [kg]:1603
Rozmer pneumatík:215/55 R17
Dĺžka [mm]:4498
Šírka [mm]:1765
Výška [mm]:1852
Rázvor [mm]:2716