PRVÁ JAZDA: Jeep Grand Cherokee Trackhawk | Diablov služobák

1681

Že sa svet urval z reťaze vieme už dávno. Čo však priniesol Jeep s hrozivo silným Grand Cherokee Trackhawk, je doposiaľ cez všetky čiary sériových štandardov. Výkon 707 koní, hmotnosť niečo málo pod 2,5 tony a spotreba stabilne vo vysokých dvojciferných číslach.

Kým Boh musí jazdiť, bez debaty, na dvanásťvalcovom Ferrari, diabol musel takisto chcieť svoj vlastný služobák. No a bol by v tom čert, aby týmto dvom veličinám nevyhovel jediný koncern. Jeho výtvorom je nespútaný živel, ktorý by dokázal pri štarte vyvrásniť nové Alpy a preletieť krížom Európou do 24 hodín. S hromadou pokút, zastávok na tankovanie a metrákom hmyzu na prednej maske.

Prekvapenie!

Spoza budovy v testovacom centre v talianskom Baloccu sa začal hrnúť rachot osemvalcov a diabolské jačanie kompresorov. Päť kúskov najsilnejšieho SUV všetkých čias nám bolo doručených na neobmedzený počet kôl. Telo mi nestihlo zareagovať nijakým trápnym signálom. Jednoducho mi spadla sánka.

Grand Cherokee Trackhawk je 4,8 metrov dlhé a skoro 2 metre široké, vytočené monštrum. Oproti svojmu slabšiemu bračekovi s označením SRT dostal „jastrab“ štvoricu výfukov miesto dvoch. Hmlovky na prednej maske ustúpili chladiacim otvorom a oproti klasickému Grand Cherokee sedí o 2,5 centimetra nižšie k zemi. Budí rešpekt a slabé povahy žerie na raňajky.

Hurikán

Posadíte sa do kabíny v úctyhodnej nadmorskej výške a hľadáte podnety. Emblémy „Trackhawk“ nájdete na kožených sedadlách, na spodku venca volantu a na kobercoch pod vašimi nohami. Na palubnej doske sa rozhodne nešetrilo s uhlíkovými vláknami a červené tlačidlo zapaľovania akoby vypadlo z armádneho vrtuľníka.

Všetko by bolo relatívne jemne okorenené vzrušením, kým nenaštartujete a nepodráždite zahriaty 6,2-litrový osemvalec pravou nohou. Démonický zvuk obrovského 2,4-litrového kompresora preniká až do kabíny. Je šialené, že motor potrebuje 80 konských síl len na jeho chod. Odvďačuje sa však veľmi štedro.

Extáza

Rozbieham sa za inštruktorom, nechávam osemstupňovú prevodovku v automatickom režime a potia sa mi dlane. Prechádzame asi stometrový úsek, keď vtom inštruktorovo auto vydá zvuk sopečnej erupcie a zmizne mi o niekoľko metrov napred. Vnáram plynový pedál do koberca a zostávam prišpendlený do sedadla.

Prichádzam k šikane a chladnokrvne napodobňujem prudký manéver auta predo mnou. Na Trackhawku cítite každý jeden gram jeho hmotnosti a pri prudkých pohyboch obzvlášť. Zároveň však zákruty zvláda nad relatívne nízke očakávania. Pri jazde ťahavou zákrutou ma však prekvapil inštruktor pribrzdením v jej strede. Zareagoval som, no 2,5-tonový mastodont sa mi roztancoval pod zadkom.

Po sérii krátkych šmykov naberám balans a útočím na ďalšiu rovinku v rýchlosti okolo 200 km/h. Neverím vlastným zmyslom, keďže pri pohľade na tachometer a cez čelné sklo neviem medzi sebou zosúladiť rýchlostné údaje. Od okolitého sveta ste izolovaní ohromnou výškou a masou, núti vás to narábať s Jeepom s patričnou dávkou rešpektu. Po kratšej rovinke a brutálnom brzdení dochladzujeme a odchádzame späť na štart komótnym tempom.

Showman

Ďalšie kolá ma rozhodne utvrdili v tom, že športoví mastodonti z nemeckých „stajní“ sú omnoho presnenejšími nástrojmi pri ostrej jazde. Ani len náhodou však nedokážu vytvoriť okolo seba také divadlo ako Trackhawk. Jeepu skladám klobúk za odvahu a majiteľom z končín bývalého Československa prajem veľa pochopenia od policajných zložiek.

Základná cena modelu – Jeep Grand Cherokee Trackhawk: 111 970 €
Základná cena testovanej verzie – Jeep Grand Cherokee Trackhawk: 111 970 €
Záruka: 5 rokov / 100 000 km
Registračná daň: 3900 €
Technické údaje:

Technické údaje 
Motor
Typ motora:vidlicový, zážihový
Valce/ventily:8/32
Zdvihový objem [cm3]:6166
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:527 (710)/6000
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:868 /4800
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:290
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:3,7
Spotreba - mesto/mimo/kombi [l/100 km]:25,5/11,7/16,8
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:782
Objem nádrže [l]:93
Prevádzková hmotnosť [kg]:2433
Rozmer pneumatík:295/45 ZR20
Dĺžka [mm]:4822
Šírka [mm]:1943
Výška [mm]:1778
Rázvor [mm]:2915