Nové modely v EÚ len so systémom, ktorý vám zabráni prekračovať rýchlosť. Takto ho obídete

3007
Zdroj: Rasťo Bujna

Inteligentný asistent rýchlosti je ďalším krokom k zníženiu nehôd na cestách. Sleduje však aj iné ciele. Zistili sme, ako bude fungovať a či sa dá obísť.

Počnúc júlom 2022 majú automobilky povinnosť inštalovať systém ISA do všetkých novo predstavených modelov, ktoré budú predávať na území EÚ. Toto nariadenie zatiaľ platí iba na nové modely či generácie modelov, ktoré automobilky predstavia. Od júla 2024 sa však bude vzťahovať na úplne všetky nové autá. Zo showroomu tak po tomto dátume bez systému ISA na palube s novým autom neodídete neodídete.

Čo je ISA?

Intelligent Speed Assistance, alebo inteligentný asistent rýchlosti, je systém, ktorý vám zabráni prekračovať maximálnu povolenú rýchlosť. Automobilky si budú môcť vybrať zo štyroch predpísaných prejavov systému ISA. V ponuke je kaskádovité akustické varovanie, kaskádovité varovanie prostredníctvom vibrácií, haptická odozva plynového pedála a obmedzenie rýchlosti. Je vysoko pravdepodobné, že poslednú možnosť automobilky využívať nebudú, nakoľko ide o najväčší zásah do jazdného pôžitku.

Dá sa obísť

Systém ISA si ukladá za úlohu zabrániť vám v prekračovaní maximálnej rýchlosti relatívne neinvazívnym spôsobom. Aj preto vám automobilky umožnia toto obmedzenie obísť jednoduchým intenzívnejším zatlačením plynového pedála. Samozrejme, hlavným dôvodom je bezpečnosť. Napríklad, taká náhla strata akcelerácie počas predchádzania by sa mohla skončiť fatálne. A zákonodarcovia na to mysleli.