Elektriku si idú aj kamióny, tento má dojazd 500 kilometrov

491
Foto: Mercedess-Benz Trucks
Zdroj:

Elektrický pohon už prestáva byť témou iba v osobných autách. Bohatú ponuku elektrických modelov má dnes v podstate každý výrobca dodávok a postupne pribúdajú aj výrobcovia nákladných áut.

Ako uvádza portál Cargomagain.sk, nedávno sa do praktického testovania u zákazníkov dostal Mercedes-Benz eActros 600 – elektrický ťahač, pri ktorom výrobca sľubuje dojazd 500 kilometrov. Ale tu je reč o dojazde s plným zaťažením súpravy, čiže 40 ton.

eActros 600 praktické skúšky
Foto: Mercedes-Benz Trucks

Od začiatku vyvíjaný ako elektromobil

Elektrický ťahač vyvíjali od samého začiatku ako elektrické vozidlo. Ako uvádza portál cargomagazin.sk, Mercedes-Benz pre eActros vyvinul vlastnú 800-voltovú elektrickú zadnú nápravu s dvomi elektromotormi. Ich spoločný výkon dosahuje 400 kW, krátkodobo dokáže stúpnuť na 600 kW. Označenie eActros 600 tiež nie je náhodné. Označuje kapacitu akumulátorov, ktorá je 600 kWh.

Foto: Mercedes-Benz Trucks

Batérie sú založené na technológii LFP (lithium-železo-fosfát), dostali upravené chemické zloženie článkov a tým pádom aj dlhšiu životnosť. Značka hovorí o 10 rokoch prevádzky a nájazde až 1,2 milióna kilometrov! LFP batérie navyše majú 95 % z inštalovanej kapacity využiteľnej, čím sa predlžuje dojazd. Elektrický systém má tri nezávislé chladiace okruhy, ktoré však medzi sebou komunikujú a dokážu si navzájom prenášať energiu, čo prispieva k vyššej efektivite.

Foto: Mercedes-Benz Trucks

Megawattové nabíjanie

Vo svete nákladných áut sa dnes čoraz viac hovorí o megawattovom nabíjaní (MCS). Dve značky ho dokonca stihli už aj otestovať a postupne by sa malo začať dostávať do praxe. Aj keď tento nabíjací štandard zatiaľ nie je schválený, Mercedes patrí medzi výrobcov, ktorý predpripravili svoj elektrický model tak, aby nabíjanie týmto výkonom neskôr zvládol. eActros 600 môže byť nabíjaný dvoma spôsobmi. Okrem spomínaného MCS nabíjania je už dnes schopný cez CCS konektor nabíjacieho výkonu 400 kW.

Foto: Mercedes-Benz Trucks

Momentálne na praktickej skúške

eActros 600 príde do výroby koncom budúceho roka, momentálne je vo fáze zákazníckeho testovania. Dvaja nemeckí zákazníci ho nedávno začali používať vo svojom každodennom podnikaní. Dáta z testov inžinierom pomôžu vyladiť detaily a pripraviť elektrickú vlajkovú loď pre sériovú výrobu. Poslednú zimu ho testovali aj nemeckí diaľničiari, ktorí ním “polievali” zamrznuté cesty špeciálnym roztokom. Vo vlastných testoch Mercedes najazdil s eActrosom viac ako 5 000 km v extrémnej zime aj v extrémnom teple.