BMW iX odhalené: 500 koní na elektrinu

2359
Zdroj: BMW

Najprv športiak, potom zlaté vajíčko, teraz crossover. Rad BMW s príponou i sa čoskoro rozrastie. BMW iX poskytne fascinujúci výkon a veľmi príjemný dojazd.

Pamätáte si na koncept BMW iNext? Informovali sme o ňom v článku o ekologických cieľoch mníchovskej spoločnosti. Koncept iNext bol SUV crossover a mal byť vlajkovou loďou elektrickej budúcnosti značky. Namiesto toho však prišli informácie o inom pripravovanom modeli. Volá sa iX a vlajkovou loďou bude on. Aspoň zatiaľ.

Zdroj: BMW
Zdroj: BMW

Dizajn ako žiadne BMW doteraz

Okej, obličky, fazuľky či jednoducho veľké čierne prieduchy ostávajú. To je podpis BMW. Z hľadiska dizajnu však pôjde o celkom výrazný odklon od aktuálneho modelového radu. Celkovému vzhľadu karosérie v porovnaní s bežnými modelmi dominujú oveľa viac oblúky a jemné tvary. Nielen v exteriéri, ale aj interiéri sa auto niektorými konkrétnymi dizajnovými líniami podobá na rôzne iné autá. Dvere kufra, či spojené displeje palubnej dosky. Je vám niečo z toho známe?

Zdroj: BMW
Zdroj: BMW

Na druhej strane musíme uznať, že neštandardný dizajn má svoj presný účel. Vďaka dokonalému tvaru má auto koeficient odporu vzduchu Cd iba 0,25. Spolu s novými technológiami na palube a hliníkovou karosériou tento kolos dokáže dosiahnuť spotrebu iba 21 kWh/100 km. Kto sa v týchto číslach nevyzná, pri aute týchto rozmerov je to naozaj málo.

Zdroj: BMW
Zdroj: BMW

Technológie s ohľadom na budúcnosť

A aké sú teda tie technológie? V prvom rade samozrejme motorizácia. Pohon bol vyrobený ekologickým procesom bez využitia kritických vzácnych kovov, tak hovorí BMW. Výkon? Fascinujúcich 500 koní. Rýchlosť 100 km/h dosiahne iX zo stoja za 5 sekúnd. O dojazd sa postará viac ako 100 kWh batéria s ultrarýchlym nabíjaním až do 200 kW. Nabíjanie z 10% na 80% by tak mohlo prebehnúť za menej ako 40 minút. BMW navyše sľubuje viac než 600 kilometrov.

Zdroj: BMW
Zdroj: BMW

Technológie, ktoré budú dostupné pre vodiča, zatiaľ nie sú úplne odhlané. Na takmer 15-palcovej obrazovke multimédií však bude dostupného veľa. Vďaka kompatibilite s technológiou 5G je pravdepodobné, že BMW poskytne aj ďalšie prvky autonómneho riadenia.

Zdroj: BMW
Zdroj: BMW

(Takmer) finálna verzia

BMW iX zatiaľ nie je vo svojej finálnej podobe. Už však nejde ani o koncept. Zjav a technológie produkčného modelu budú oproti dnešnému stavu len mierne doladené. Prví zákazníci by si mohli nové iX odniesť domov už v prvej polovici roku 2022.

NEPREHLIADNITE:

Mrkni naše nové video: