BMW Concept i4 prinesie šmrnc do sveta elektromobility

490
Kontroverzný dizajn nie je jediná vec, ktorá bude poburovať skalných fanúšikov značky
Zdroj: BMW

BMW Concept i4 posúva elektrický pohon do centra značky BMW a prináša tak novú éru radosti z jazdy. BMW Concept i4 predstavuje pohľad na model BMW i4, ktorý sa do sériovej výroby dostane v roku 2021 ako prvý čisto elektricky poháňaný model prémiovej strednej triedy.

BMW Concept i4 poskytuje úplne nový pohľad na dynamickú výnimočnosť, ktorou sa preslávila značka BMW a pripája moderný, elegantný, športový dizajn s vnútorným priestorom a funkčnosťou štvordverového Gran Coupé.

„BMW Concept i4 prináša elektrifikáciu do centra značky BMW,” vraví Adrian van Hooydonk, senior viceprezident spoločnosti BMW Group pre dizajn.

Protiklady

Moderný a elegantný exteriér predstavuje zámerný protiklad k dynamickým schopnostiam jazdných vlastností. Dokonale navrhnuté proporcie Grand Coupé vytvárajú autentický, moderný a presvedčivý vzhľad. Dlhý rázvor, klesajúca línia strechy a krátke previsy tvoria základný profil, z ktorého vyžarujú elegancia a dynamika.

So štyrmi dverami poskytuje vozidlo BMW Concept i4 vysokú úroveň každodennej využiteľnosti a praktických riešení a zároveň oveľa väčší interiér, ako by moderné a dynamické proporcie vozidla mohli na prvý pohľad ponúkať.

Čistota a vzduch

Svieže jemné línie a napnuté plochy sa spojili do výraznej, jemne tvarovanej skulptúry a vytvorili čistý povrch. Moderný medený odtieň exteriérového laku Frozen Light Copper pripomína farebnú škálu predstavenú na modeli BMW Vision iNEXT a dodáva súhre povrchov vizuálne príťažlivý efekt. Modré prvky na prednej časti, na blatníkoch a na zadnej časti pripomínajú pôvodnú značku BMW i.

Množstvo aerodynamických meraní prispelo k maximalizácii dojazdu elektrického vozidla. Zaslepené obličky a čisté aerodynamické spojlery poskytujú detailné príklady premysleného prúdenia vzduchu v praxi. Ďalšiu významnú oblasť vozidla predstavujú disky kolies. Boli navrhnuté špeciálne pre BMW Concept i4 a spájajú aerodynamiku s odľahčenou konštrukciou.

Keďže sa za obličkami nenachádza spaľovací motor, ktorý by potreboval chladenie, mriežka teraz slúži ako „výpočtové centrum“, pretože sa na nej nachádza viacero snímačov. Mriežka dostala dizajn výnimočný iba pre tento model. Svetlomety vytvárajú most medzi minulosťou a budúcnosťou, pretože klasický vzhľad prednej časti so štyrmi očami sa spája s veľmi modernou a nevšednou interpretáciou.

Inovácie v spojení s minimalizmom

Interiér štúdie BMW Concept i4 sa zameriava na tie momenty, keď sa vodič rozhodne šoférovať vozidlo sám. Preto všetky prvky v prednej časti kabíny smerujú priamo na vodiča. Nový zakrivený displej BMW Curved Display sa s volantom dopĺňajú tak, aby vytvorili nový spôsob orientácie na vodiča a v sériových vozidlách BMW iNEXT a BMW i4 ponúkli dobrý výhľad aj pred displej.

Zobrazovacie plochy prístrojovej dosky a stredovej obrazovky Control Display sa spojili do jedného prvku natočeného na vodiča. Spojenie obrazoviek optimalizuje zobrazovanie informácií a znamená intuitívnejšie dotykové ovládanie. Pokročilá technológia displeja so sklom, ktoré nevytvára odrazy, odstránila šilt na tienenie displeja pred priamym svetlom a vznikol vďaka tomu mimoriadne jednoduchý a vzdušný kokpit.

Zakrivený displej BMW Curved Display zaberá veľký priestor prednej časti okolo vodiča a dodáva jej veľmi moderný vzhľad. Tenké tvary displeja bez rámčeka vyžarujú kvalitu a premyslenú konštrukciu. Takmer všetky ovládacie funkcie tvoria súčasť displeja a prispievajú tak k celkovému prístupu zameranému na minimalizovanie množstva dotykových ovládacích prvkov. Dotykovo sa bude teraz ovládať aj klimatizácia.

Hudba budúcnosti

Štúdia BMW Concept i4 sa vyznačuje výrazným a individuálnym dizajnom a zároveň aj vizionárskym a výnimočným zvukom. Zvuk vznikol pod značkou menom BMW IconicSounds Electric a zložili ho svetoznámy hudobný skladateľ Hans Zimmer v spolupráci so zvukovým inžinierom automobilky BMW, ktorým je Renzo Vitale.

Zámerom BMW IconicSounds Electric je obohatiť elektrické vozidlá automobilky BMW o emotívne zvuky a ozvučiť ich pomocou špeciálne navrhnutých zvukových prejavov. Štúdia vozidla BMW Concept i4 dotiahla tieto snahy k dokonalosti a spája minulosť a budúcnosť značky BMW.

Vodič získava pocit, že vyjadrovacie možnosti nemajú obmedzenie. Zvuk je rôznorodý, prekvapujúci a poskytuje pocit ľahkosti a zrozumiteľnosti. Zvukové prejavy štúdie BMW Concept i4 prechádzajú od zvukov jazdy v základnom režime Core až po intenzívnejšie a výraznejšie zvuky v režime Sport. Patria sem aj zvuky otvárania dverí či ozvučenie procesu štartovania.

BMW i4 realitou

Sériová výroba nového modelu BMW i4 sa v hlavnom závode spoločnosti BMW Group v Mníchove začne v roku 2021. To znamená, že v budúcnosti sa na rovnakej linke v Mníchove budú vyrábať vozidlá so spaľovacím motorom, s nabíjateľným plug-in hybridným, ako aj s čisto elektrickým pohonom.

Na spustenie sériovej výroby modelu BMW i4 musela spoločnosť investovať do závodu v Mníchove sumu približne 200 miliónov eur.