Vízie sú často aj nešťastím automobiliek. Síce nám ukážu, čoho sú schopné. No potom to pre legislatívu a financie zmenia. Výsledok je väčšinou menej pútavý a niekedy sa ani nepodobá na originál. Podobným, ale nemenej fascinujúcim, príkladom je MINI Urbanaut.
Ako sa nazýva kozmonaut v urbánnom prostredí? Urbanaut. Vízia značky MINI priniesla kapsulovú obývačku na cesty. Futuristický koncept sa síce do skutočnej premávky asi nedostane, no ide o zaujímavý pohľad.
Minivan ako budúcnosť?
V budúcnosti by dnes upadajúca kategória minivanov mohla opäť zažiariť. Vďaka autonómnej jazde a novým technológiám pôjde o priestrannú a priestorovo praktickú alternatívu pre všetkých na cestách.

Ak by ste nastúpili do vízie MINI Urbanaut, otvorí sa pred vami neveľký priestor preplnený prepychom, aký si ani vaša obývačka nedokáže predstaviť. Ba čo je výnimočné, práve v zaparkovanom stave ponúkne koncept tie najfascinujúcejšie technológie.
S vymoženosťami počas parkovania
Tou hlavnou je palubná doska, ktorá sa počas státia dokáže spolu s vodičovim sedadlom zmeniť na posteľ na „powernapy.“ Predné sklo bude možné vyklopiť nahor, vďaka čomu sa interiér stane vzdušnejším, akoby až balkónovým.

Aby ste sa cítili viac ako doma, v bočnej stene je zabudovaný črepník so stromčekom a neveľký stolík, podobný ako vo vlakových kupé. K dispozícii bude aj netradične okrúhly displej infotainmentu dostupný v strede auta.

MINI nálady
Keďže auto má byť na cestách nielen komfortným spoločníkom, ale aj útočiskom, MINI ponúkne tri ambientné prostredia pre každú náladu. Režim Chill poslúži na zrelaxovanie počas dlhej a namáhavej cesty, Vibe zase na párty v kabíne (pravdepodobne jediné párty, ktoré by boli v tomto čase legálne) a režim Wanderlust je zase režimom, ktorý je určený na jadzu.
Komunikuje svetlom
Svetlomety konceptu Urbanaut sú neviditeľné. Pri víziách automobiliek nejde o žiadnu novinku, ale je to atraktívne pre dizajn. Čo je však veľmi príjemným doplnkom, že auto dokáže prostredníctvom svetiel komunikovať s okolitým svetom. Vďaka ambietnému osvetleniu prakticky celej karosérie totiž dokáže meniť farbu ako chameleón.

Ukážka ekológie
Udržateľnosť už nie je len vecou štýlovosti. Automobilky na svojej uhlíkovej stope jednoducho musia pracovať, ak chcú prežiť. Preto sa aj v tomto koncepte dizajnéri uchýlili k ekologickejším materiálom. Namiesto chrómu a kože tak na palube nájdete recyklované pletené textílie a korkové prvky.
Ako sme už spomínali, tento koncept sa na cesty pravdepodobne nedostane. Prvé, čo mu stojí v ceste, je legislatíva ohľadom autonómnej jazdy. I keď koncept ponúka možnosť manuálneho riadenia, je koštruovaný predovšetkým na autonómnu jazdu. Páčil by sa vám na ceste? Dajte nám vedieť na našom Facebooku.