Väčšina ciest je síce ešte posolených a zima sa nekončí, to vám ale nebráni vo výbere nových diskov. Alu disky, teda disky z hliníka a zliatin, sú obľúbenou voľbou mnohých šoférov kvôli dobrému pomeru váhy, pevnosti a trvácnosti.

Alumíniové disky nájdete aj pod označením elektróny. Mladí šoféri väčšinou nevedia, že tento názov je už trochu zastaralý a udomácnil sa skôr ako motoristický žargón. Elektrón bol totiž názov používaný v metalurgii a popisoval konkrétnu zliatinu. Túto zliatinu tvoril hliník a 10 % prímes horčíku. Dnes je už názov elektrón skôr hovorový a označuje sa ním v bežnej reči väčšina zliatinových diskov.

Vyberáme alu disky

Ako ísť na istotu a vybrať si disky, ktoré budú autu sedieť? Máte niekoľko možností, pravdepodobne najrýchlejšia bude kliknúť na web predajcu. Na stránke predajcu si môžete nájsť disky buď podľa vašej ŠPZ a konkrétnej veľkosti, čím ušetríte čas a stránka vás naviguje priamo k vhodným produktom. Ak svoju poznávaciu značku zadávať nechcete, môžete zvoliť druhý spôsob a hľadať podľa značky auta, modelu a veľkosti diskov.

Vyberať disky si môžete aj po starom – v tom prípade si pripravte veľké techničáky. V riadku 42 si pozrite rozmer ráfikov na náprave. Pre overenie môžete tento údaj skontrolovať aj v prípade, že hľadáte disky cez filter, no pri správnom zadaní parametrov či ŠPZ vám stránky nájdu najvhodnejšie produkty.

Nezabudnite ani na ďalšie parametre, ktoré je pri výbere diskov dobré poznať, napríklad:

  • Šírka disku,
  • tvar disku,
  • priemer disku,
  • zális,
  • rozteč disku.

Disky sa označujú niekoľkými parametrami, uvidíte napríklad: 7,5 J x 17  ET35 5 x 112. Čísla, samozrejme, nie sú náhodné.

  • 7,5 je šírka disku v palcoch,
  • J je tvar disku,
  • 17 je priemer disku v palcoch,
  • ET35 = zális v mm, čim je väčší, tým je koleso viac skryté pod blatníkom, čím je menší, tým je viac vysunuté smerom von z blatníka,
  • 5 x 112 značí rozteč disku, s uvedeným počtom dier (5) a priemerom kružnice, ktorá prechádza ich stredom (112).

Tabuľka veľkostí diskov

Pripravili sme si pre vás menšiu pomôcku, ktorú využijete nielen v prípade, ak sa rozhodnete vyberať si disky bežným spôsobom a bez filtrov na stránkach. Pri výbere akýchkoľvek diskov nesmiete zabúdať aj na rozmery pneumatík. Určite by vás nepotešilo, keby ste po rozbalení objednávky zistili, že vám disky nesedia kvôli odlišným rozmerom.

Netrafiť sa do správneho rozmeru diskov zas nie je až také riziko, najmä ak poznáte základné parametre. Tolerancia pol čísla šírky disku je úplne bežná vec a pri správnom uchytení maticami nepredstavuje žiadny problém. Niektorí šoféri sa k takémuto nákupu rozhodnú, ak nemajú k dispozícii presný rozmer podľa svojho technického preukazu k vozidlu.

www.autoelektrony.sk
Zdroj: www.autoelektrony.sk