Výmena kabínového filtra: Máte problém so zápachom z klimatizácie a zahmlievaním okien?

5101
Zdroj: Denis Milo
" "

Problém so zahmlievaním čelného okna a nepríjemným zápachom z klimatizácie môže spôsobovať starý, zanesený kabínový filter. Tento diel je mnohými šoférmi často opomínaný, no jeho výmene by ste sa nemali brániť. Okrem toho, že ide o záležitosť v hodnote pár eur, je navyše jeho výmena veľmi ľahká a zvládne ju každý aspoň trochu zručný motorista.

Kabínový filter je tiež nazývaný aj ako peľový filter a je súčasťou každého moderného automobilu. Jeho úlohou je vyčistiť vzduch vháňaný cez ventiláciu do kabíny vozidla. Okrem zachytávania nečistôt a drobných prachových častíc, sú niektoré kabínové filtre schopné pohlcovať aj zápach. Práve z tohto dôvodu rozdeľujeme peľové filtre podľa materiálu z ktorého sú vyrobené na papierové filtre a filtre s aktívnym uhlím.

Klasické papierové kabínové filtre sú od tých s aktívnym uhlím podstatne lacnejšie, no dokážu zachytiť len nečistoty v podobe prachu. Filtre s aktívnym uhlím dokážu okrem čistenia vzduchu od prachových častíc zachytiť aj zápach či rôzne škodlivé baktérie a plyny.

Ako sme už spomínali, výmena peľového filtra je lacná záležitosť a tak by ste ho mali meniť pri každej výmene motorového oleja alebo každých 15 až 20 tisíc kilometrov, v závislosti od prašnosti prostredia v ktorom jazdíte.

Výmena kabínového filtra:

Na výmenu tohto dielu sme si zvolili automobil značky BMW, presnejšie model E90 325i. Pri tomto vozidle je výmena filtra veľmi jednoduchá a dá sa teda povedať, že ide o banálnu vec. Všetko však závisí od daného modelu, typu vozidla, ale aj prístupu k boxu, v ktorom je filter uložený.

Postup pri výmene v troch bodoch:

Zdroj: Denis Milo
Zdroj: Denis Milo

1. Kabínový filter sa vo väčšine prípadov nachádza v plastovom kryte umiestnenom pri spodnej časti čelného skla. V našom prípade je k nemu veľmi dobrý prístup a tak je jeho výmena otázkou len 5 až 10 minút. Pri niektorých automobiloch je však box spolu s filtrom zasadený hlboko za čelným sklom a tak je jeho výmena podstatne náročnejšia a pracnejšia.

Zdroj: Denis Milo
Zdroj: Denis Milo

2. Vo väčšine prípadov nepotrebujete na demontáž či otvorenie boxu peľového filtra žiadne náradie, pretože je upevnený len pomocou plastových drážok. V našom prípade sme na výmenu potrebovali len nadstavec číslo 8, aby sme si box vymontovali a mohli nahradiť starý filter za nový.

Zdroj: Denis Milo
Zdroj: Denis Milo

3. Toto je rozdiel medzi starým a novým kabínovým filtrom. V tomto prípade je ešte starý filter v pomerne schopnom stave, pretože bol menený pravidelne každých 15 tisíc kilometrov. V prípade vyššieho nájazdu by bol rozdiel medzi starým a novým filtrom zreteľnejší. Po vložení nového filtra do jeho boxu môžeme všetko namontovať späť a jazdiť s istotou, že vzduch, ktorý dýchate v kabíne vozidla je čistý.

Pokiaľ viete, že ste peľový filter už dlhú dobu nemenili, stačí so sebou vziať pár eur a zájsť do najbližšej predajne autodielov, kde vám podľa VIN čísla nájdu presný typ filtra, ktorý potrebujete. Po príchode domov sa vrhnite na jeho výmenu a po 5 až 10 minútach máte hotovo.

NEPREHLIADNITE: