Vízia MINI Urbanaut: Pojazdná obývačka pre manažérov

260
Zdroj: MINI

Vízie sú často aj nešťastím automobiliek. Síce nám ukážu, čoho sú schopné. No potom to pre legislatívu a financie zmenia. Výsledok je väčšinou menej pútavý a niekedy sa ani nepodobá na originál. Podobným, ale nemenej fascinujúcim, príkladom je MINI Urbanaut.

Ako sa nazýva kozmonaut v urbánnom prostredí? Urbanaut. Vízia značky MINI priniesla kapsulovú obývačku na cesty. Futuristický koncept sa síce do skutočnej premávky asi nedostane, no ide o zaujímavý pohľad.

Minivan ako budúcnosť?

V budúcnosti by dnes upadajúca kategória minivanov mohla opäť zažiariť. Vďaka autonómnej jazde a novým technológiám pôjde o priestrannú a priestorovo praktickú alternatívu pre všetkých na cestách.

Zdroj: MINI
Zdroj: MINI

Ak by ste nastúpili do vízie MINI Urbanaut, otvorí sa pred vami neveľký priestor preplnený prepychom, aký si ani vaša obývačka nedokáže predstaviť. Ba čo je výnimočné, práve v zaparkovanom stave ponúkne koncept tie najfascinujúcejšie technológie.

S vymoženosťami počas parkovania

Tou hlavnou je palubná doska, ktorá sa počas státia dokáže spolu s vodičovim sedadlom zmeniť na posteľ na “powernapy.” Predné sklo bude možné vyklopiť nahor, vďaka čomu sa interiér stane vzdušnejším, akoby až balkónovým.

Zdroj: MINI
Zdroj: MINI

Aby ste sa cítili viac ako doma, v bočnej stene je zabudovaný črepník so stromčekom a neveľký stolík, podobný ako vo vlakových kupé. K dispozícii bude aj netradične okrúhly displej infotainmentu dostupný v strede auta.

Zdroj: MINI
Zdroj: MINI

MINI nálady

Keďže auto má byť na cestách nielen komfortným spoločníkom, ale aj útočiskom, MINI ponúkne tri ambientné prostredia pre každú náladu. Režim Chill poslúži na zrelaxovanie počas dlhej a namáhavej cesty, Vibe zase na párty v kabíne (pravdepodobne jediné párty, ktoré by boli v tomto čase legálne) a režim Wanderlust je zase režimom, ktorý je určený na jadzu.

Komunikuje svetlom

Svetlomety konceptu Urbanaut sú neviditeľné. Pri víziách automobiliek nejde o žiadnu novinku, ale je to atraktívne pre dizajn. Čo je však veľmi príjemným doplnkom, že auto dokáže prostredníctvom svetiel komunikovať s okolitým svetom. Vďaka ambietnému osvetleniu prakticky celej karosérie totiž dokáže meniť farbu ako chameleón.

Zdroj: MINI
Zdroj: MINI

Ukážka ekológie

Udržateľnosť už nie je len vecou štýlovosti. Automobilky na svojej uhlíkovej stope jednoducho musia pracovať, ak chcú prežiť. Preto sa aj v tomto koncepte dizajnéri uchýlili k ekologickejším materiálom. Namiesto chrómu a kože tak na palube nájdete recyklované pletené textílie a korkové prvky. 

Ako sme už spomínali, tento koncept sa na cesty pravdepodobne nedostane. Prvé, čo mu stojí v ceste, je legislatíva ohľadom autonómnej jazdy. I keď koncept ponúka možnosť manuálneho riadenia, je koštruovaný predovšetkým na autonómnu jazdu. Páčil by sa vám na ceste? Dajte nám vedieť na našom Facebooku.