Toyota mieri na Mesiac – vytvára Lunar Cruiser. Čo má spoločné s Land Cruiserom?

3060
Zdroj: Toyota

Na lunárnom vozidle pre posádku na prieskum Mesiaca Toyota spolupracuje s Japonskou vesmírnou agentúrou  JAXA. Lunar Cruiser, veľký ako dodávka, budú poháňať vodíkové palivové články s dojazdom až  10-tisíc km. Land Cruiser je terénne auto japonskej automobilky známe svojou odolnosťou, spoľahlivosťou a terénnymi schopnosťami.  Obe vozidlá spája rovnaký výrobca a schopnosť zvládnuť náročný terén.

Koncept japonského lunárneho vozidla pre posádku  vznikol v roku 2019, keď sa Toyota a JAXA rozhodli spojiť sily a vyvinúť vozidlo na vodíkový pohon na prieskum Mesiaca. Palivové články majú poskytnúť vozidlu fantastický dojazd 10 000 kilometrov a priestor pre štyroch astronautov. Nedávno tvorcovia nezvyčajného vozidla oznámili jeho názov – Lunar Cruiser.

Zvládne najnáročnejší terén

Názov Lunar Cruiser sa okamžite zapáčil Toyote aj agentúre JAXA. Je odkazom na Land Cruiser, terénne auto známe na celom svete, ktorého tradícia siaha do roku 1951. Toyota a Japonská vesmírna agentúra zjavne rátajú s tým, že Lunar Cruiser poskytne prieskumníkom Mesiaca záruku úspešnej misie a bezpečného návratu.

Prvá vesmírna misia 

Plán postaviť lunárne vozidlo s pretlakovou kabínou poháňané vodíkovými palivovými článkami oznámili 13. júna 2019. Dokončené vozidlo by mali predstaviť v druhej polovici tohto roku a potom začne jeho testovanie. Na prvú misiu sa lunárny krížnik vydá na konci dekády. Ešte tento rok vyvinú špecialisti Toyoty a JAXA súbor testovacích postupov na kontrolu všetkých komponentov a funkčnosti vozidla ako celku. Budú zahŕňať fyzické testy, aj digitálne simulácie. 

Toyota má v tejto oblasti bohaté skúsenosti – ako prvá zaviedla do automobilového priemyslu softvér pre virtuálne nárazové testy a digitálne figuríny, ktoré odzrkadľujú dynamický vplyv rôznych typov nárazov na všetky kľúčové vnútorné orgány a tkanivá ľudského tela u detí aj dospelých rôzneho veku. Umožňujú dokonalejšie vyhodnotenie skutočného dopadu nehody na zdravie vodiča a cestujúcich ako nárazové testy s plastovými figurínami.

Pre štyroch astronautov

Lunar Cruiser bude dlhý 6 m, široký 5,2 m a vysoký 3,8 m. Kapacita pretlakovej kabíny pre astronautov bude približne 13 m3. Vozidlo je navrhnuté pre dvoch cestujúcich, ale v prípade núdze ho môžu využiť 4 osoby. Podmienky v interiéri umožnia fungovanie bez skafandra. Astronauti budú môcť z lunárneho vozidla pohodlne vystupovať v skafandroch a pohybovať sa po Mesiaci, a to aj s pomocou autopilota.

Zdrojom energie budú palivové články – je to efektívne a bezemisné riešenie, ktoré umožňuje nepretržite generovať prúd na palube vozidla reakciou vodíka s kyslíkom. Jediným vedľajším produktom procesu je voda. Vďaka vysokej hustote energie sú palivové články vhodné na použitie vo vesmíre. Toyota je najväčším výrobcom vodíkových vozidiel od roku 2004, keď debutoval jej model Mirai. Tento sedan strednej triedy s elektromotorom s výkonom 154 k má dojazd minimálne 500 km.

Toyota sa neobmedzuje iba na výrobu osobných automobilov s palivovými článkami. Predáva aj druhú generáciu vodíkových mestských autobusov a testuje vodíkové nákladné vozidlá. Tento rok vyvinula špeciálnu verziu palivových článkov pre experimentálnu oceánsku jachtu – súprava je odolná voči morskej vode a drsným podmienkam na otvorenom oceáne.

NEPREHLIADNITE: