Toyota Land Cruiser s chladničkou? Bude voziť vakcíny pre WHO

301
Zdroj: Toyota

Toyota predstavila Land Cruiser špeciálne vyvinutý na prevážanie vakcín na miesta s obmedzenou infraštruktúrou.

Koronasituácia v civilizovanom svete je náročná. Ak však dostanete Covid napríklad v Afrike, vaša situácia bude podstatne komplikovanejšia. Miesta bez infraštruktúry a s náročnou dostupnosťou majú problém nielen z hľadiska liečenia pacientov, ale aj s prevenciou. A nejde len o COVID-19, ale o všetky ochorenia.

Vakcíny totiž vo všeobecnosti nemôžu byť vystavené teplotám vyšším ako 8 stupňov. Podľa údajov automobilky až pätina vakcín v rozvojových krajinách vychádza navnivoč práve kvôli nesprávnemu skladovaniu. Údaje tvrdia, že až 1,5 milióna detí umrie ročne na ochorenia, ktorým by sa dalo predísť vakcináciou. Riešenie od spoločností Toyota Tshusho, Toyota Motors a B Medical Systems tak neprináša iba riešenie na vakcináciu proti Covidu, ale na vakcináciu v nerozvinutých oblastiach vôbec. Vo svojej podstate ide o Land Cruiser s pojazdnou chladničkou.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Základný Land Cruiser 78 je pre úlohu ideálnou voľbou. Extrémne odolné a konštrukčne relatívne jednoduché auto bude v oblastiach so slabou infraštruktúrou dokonale a spoľahlivo fungovať. Chladnička CF850 dokáže naraz uskladniť až 400 balení vakcín. V prípade, že Toyota prestane fungovať, dodatočná batéria dokáže napájať chladničku až 16 hodín. Napájať sa môže priamo z auta, ale aj z bežnej zásuvky. Automobil od trojice spoločností je momentálne v štádiu predschválenia PQS, ktoré WHO vydáva pre schvaľovanie bezpečnosti a kvality medicínskych zariadení.