Tomu hovoríme dobročinnosť: Finley je špeciálny Lexus LX pre deti s obrnou

342
Finley AUTOGRATIS

Teda, ako sa to vezme. Lexus a organizácia Cerebral Palsy Foundation, ktorá sa špecializuje na pomoc ľuďom s detskou mozgovou obrnou, vyvinuli jedinečné vozidlo. Autíčko, pripomínajúce Lexus LX, bolo vytvorené špeciálne pre deti s týmto postihnutím. 

Atypické auto vyvinuli špeciálne pre dievčatko Finley Smallwood a odovzdali novej majiteľke v marci, pretože tento mesiac je v USA  Národným mesiacom povedomia o mozgovej obrne. Jednou z najväčších výziev pre deti postihnuté touto poruchou je možnosť dostať sa medzi ľudí a zabávať sa rovnako, ako ich zdraví rovesníci. Uľahčiť im to má práve miniatúrny Lexus LX – nazvaný po svojej majiteľke.

Finley AUTOGRATIS

Fialový a miniatúrny 

Finley môže mať problémy s dlhším sedením, preto bola jednou z najdôležitejších úprav jej auta montáž vhodného sedadla. Ako jeho inšpirácia poslúžilo v  tomto prípade športové sedadlo – sedadielko  má špeciálnu podložku aj vylepšené bočné opory. Navyše je vybavené  nastaviteľnou opierkou hlavy a vodiča pevne pridŕžajú päťbodové bezpečnostné pásy.  Lexus, ktorý patrí Finley, má aj zväčšené dvere a zníženú svetlú výšku, aby doň mohla bez problémov nastúpiť. 

Ovládaný joystickom

Ľudia s mozgovou obrnou často nemajú dostatok sily na to, aby dlhší čas otáčali volantom. Takisto môžu mať ťažkosti s ovládaním pedálov. 

Finley AUTOGRATIS

Preto Finley ovláda miniatúrny teréniačik pomocou joysticku umiestneného v lakťovej opierke, čo jej umožňuje voľný pohyb. Detský Lexus dostal fialový lak, pretože fialová je obľúbená farba novej majiteľky.

Krok do budúcnosti

„Tvoríme autá blízke umeniu a vede o ľudských potrebách. V tomto prípade sme chceli zájsť ešte ďalej a zistiť, čo to môže znamenať pre dieťa s mozgovou obrnou, ktoré si nemôže vychutnávať slobodný pohyb, z akého sa tešia zdravé deti,” hovorí Cooper Ericksen, viceprezident pre plánovanie produktov a startégiu spoločnosti Lexus v americkej pobočke spoločnosti Toyota.  „Všetky úpravy tohto vozidla ovplyvňujú život jedného jedinečného dieťaťa. Ale súčasne otvárajú dvere k objavovanou obrovského potenciálu dizajnu zameraného na človeka.”

NEPREHLIADNITE: