Nepripútaní vzadu? Toto video vás prinúti sa pripútať

4840
Zdroj: Pexels.com

Jazdiť nepripútaný vzadu je nielen proti predpisom, ale aj nebezpečné. Toto video dokazuje, prečo by ste sa mali pripútať vždy.

“No a čo, veď aj tak zomriem len ja.” Touto vetou zo srandy zľahčuje situáciu asi každý, kto sa vzadu odmietne pripútať. Čo ak by sme vám povedali, že to nie je úplne tak? Jazdiť bez zapnutého bezpečnostného pásu je nebezpečné vždy. A prekvapivo, ak sedíte vzadu, je to ešte nebezpečnejšie. Vtedy totiž nehazardujete len so svojim životom.

Inštitút IIHS pre bezpečnosť na cestách vykonal pred niekoľkými rokmi sériu testov, v ktorých sa podarilo dokázať smrteľnosť takéhoto konania. Nepripútaný spolujazdec sediaci za vodičom po náraze doslova roztlačil vodiča o predok auta. Nezabránilo mu v tom ani sedadlo. Na takúto záťaž nie je vôbec konštruované.

Ak totiž idete rýchlosťou 56 km/h (ekvivalent k 35 mph vo videu), v momente nárazu sa vaša váha znásobuje o kinetickú energiu, ktorú vaše telo má vďaka jazde autom. Ak by spolujazdec vzadu vážil 75 kilogramov, v momente nárazu bude na vodiča pôsobiť silou viac ako 1100 kg. V rýchlosti 80 km/h je to už takmer 1,7 tony. Teraz už rozumiete, prečo je potrebné pripútať sa aj vzadu.