Tiež ste si všimli, že autoumyvárne v ostatných dňoch praskajú vo švíkoch? Pre motoristov je to jeden z neklamných znakov prichádzajúcej jari. Ľudia chcú svoje autá po zimnej sezóne poriadne vyumývať a na „wapkách“ hádžu do stoja poriadny obnos peňazí.
Nie všetci vodiči ale vedia, ako sa na bezkontaktnej umyvárni k autu správať, aké programy sú obvykle k dispozícii a aký je najúčinnejší postup práce. Zozbierali sme 5 základných rád, ako svojmu štvorkolesovému miláčikovi dopriať kvalitný wellness.
Majte pripravené mince/prípravky/handry
Na väčšine ručných umyvárni budete potrebovať mince, hoci tie modernejšie už dovoľujú aj platbu kartou. Ideálne je mať pri sebe drobné v hodnote aspoň päť eur a mince v rôznych hodnotách.
Viacerí vodiči si na „wapku“ nosia aj čistiace prípravky na disky, či tekuté stierače – ak ich tiež používate, nezabudnite si ich hodiť do kufra. Po umytí je dobré auto utrieť do sucha – inak hrozí, že na karosérii ostanú fľaky od vody.
Začnite predumytím
Na začiatok je dobré použiť prípravok slúžiaci na odstránenie hrubej špiny, obvykle je označený číslom 1. Odporúča sa nanášať nielen na karosériu, ale aj na spodnú stranu prahov, podbehy kolies a celkovo na miesta, kde sa môžu držať usadené zostatky posypových materiálov.
Šampón / aktívna pena
Skôr ako prejdete na ďalší krok, treba čistou vodou vystriekať všetky miesta, na ktoré ste naniesli prvotný prípravok. Následne môžete na karosériu naniesť autošampón, prípade aktívnu penu a nechať pár minúť pôsobiť. Pre lepší výsledný efekt môžete napenené auto prejsť handrou či umývacou rukavicou – nikdy nie kefou, ktorá je na umyvárni. V kefe sa totiž môžu nachádzať kamienky či iné nečistoty, ktoré poškriabu lak alebo disky.
Oplach a vosk
Prúdom čistej vody z dostatočnej vzdialenosti je potrebné zmyť všetku penu zo šampónu, nezabudnite popri tom „pištoľou“ zájsť aj pod auto a umyť podvozok. V prvých sekundách po zvolení režimu oplachovania ešte môžu z hadice prúdiť zvyšky saponátu, pokojne ich vystriekajte do kanála. Na opláchnutú karosériu môžete naniesť vosk, ktorý by mal na aute vytvoriť jemný ochranný povlak.
Finále
Úplne na záver je ešte potrebné použiť demineralizovanú vodu, aby na karosérii ostalo čo najmenej fľakov. Pre úplnú dokonalosť môžete, tak ako už bolo spomenuté, vysušiť karosériu pripravenou handrou.