Chystáte sa na Dušičky? Aj ostatní… Vďaka týmto tipom budete jazdiť čo najbezpečnejšie

2310
Zdroj: Unsplash

Počas Dušičiek sa na cesty vyberie prakticky každý. Aj preto je bezpečnosť prvoradá. Naše tipy vám pomôžu znížiť bezpečnostné riziko na minimum.

Či už na voľby, na dovolenku alebo na cintorín. Počas tohoto predĺženého víkendu sa na cesty dostal azda každý Slovák. A práve “sviatoční vodiči” sú pojem, ktorý sa v období Dušičiek skloňuje najčastejšie. Ich zmätkovanie a nesústredenosť dokáže potrápiť aj iných, oveľa skúsenejších, účastníkov premávky.

1. Bezpečnosť je prvoradá

Rýchla jazda, bezohľadnosť a nebezpečné ponáhľanie. Presne tieto veci by ste počas šoférovania mali nechať vynechávať úplne vždy. V momente, keď je na cestách veľa menej skúsených vodičov, je to však ešte dôležitejšie. Plánujte dopredu a na všetko si nechajte dostatok času.

2. Mobil zavrite

Telefón si našu pozornosť pýta stále. Aj vtedy, keď akurát nebzučí či nepípa. Už sme si totiž zvykli občas sa naň len tak bez dôvodu kuknúť… Chápete, či náhodou nie je niečo nové. Keď si ho odložíte do lakťovej opierky, alebo na iné uzavreté miesto, nebude vás tak nabádať.

Zakryť telefón v nabíjacej skrinke je jednoducho terno. Aspoň do neho nepozeráte v zápche či nebodaj počas jazdy

3. Každý vodič môže spanikáriť

Alebo ak chcete, “neverte nikomu”. I keď, to znie dosť paranoidne. Skutočnosť je taká, že každé auto je malá “bublina” a vy nemôžete vedieť, čo sa v nej odohráva. Práve preto myslite na ceste aj za ostatných a predvídajte.

4. Kontrolujte úplne všetko. A stále

Pozeráte sa pri jazde iba na auto pred vami? Chyba. Vždy sledujte situáciu čo najviac dopredu sa dá a dodržiavajte odstup. A zároveň si nezabúdajte kontrolovať aj dianie za vami v spätných zrkadlách. Nuž, nikto nepovedal, že šoférovanie je jednoduché.

Zdroj: František Pisarovič
Zdroj: František Pisarovič

5. Buďte videní

V prípade, ak by sa vám pokazilo auto, alebo by ste z iných dôvodov museli zastaviť na mieste, kde do vás môže niekto nabúrať, buďte videní. Nepodceňte situáciu a určite neodstavujte auto v blízkosti zákruty. Ozaj, a svetlá… Mať cez deň zapnuté “plné svetlá” nie je hanba.

Režim AUTO v tomto prípade nemusí stačiť. Normálne stretávacie svetlomety sú v aktuálnom počasí úplne na mieste.
Zdroj: František Pisarovič

6. Buďte ľudskí

Tento bod je azda najdôležitejší. Za tento predĺžený víkend sa na cestách a parkoviskách udialo a udeje toľko situácií, že je potrebné zachovať si chladnú hlavu a ľudský ústretový prístup.