Erdogan má vlastné auto. Prvé turecké SUV kopíruje Mustang, Teslu aj BMW

1732
Zdroj: TOGG

Neznáme značky nie sú v elektromobilite ničím nezvyčajným. Prečo by aj v Turecku nemohli mať vlastnú? Presne to si povedal pred niekoľkými rokmi kontroverzný prezident tejto rozľahlej krajiny, Recep Tayyip Erdogan. Dnes poznáme výsledok – vozidlo sa volá TOGG a budí rozporuplné reakcie.

Neznáme značky prichádzajúce na trh s automobilmi, to nie je nič nezvyčajné. A v prípade elektromobilov to platí obzvlášť. Len si spomeňte, akým nováčikom kedysi bola Tesla. Alebo Rimac, ktorý spravil Neveru a vytvoril tým najrýchlejšie sériové auto so zrýchlením na stovku pod tri sekundy. Turci prinášajú do sveta áut svoje vlastné riešenie elektromobility. Volá sa TOGG C-SUV a vyzerá…

Zdroj: TOGG
Zdroj: TOGG

Nechcem nikoho obviňovať, no mám dojem, ako by sme jednotlivé segmenty auta už niekde videli. Turci skrátka zobrali všetky aktuálne trendy a zapracovali ich do ich vlastného auta. Nájdete tu úzke svetlomety, LED pás na denné svietenie, tenučké digitálne spätné zrkadlá a zadok, za ktorým by ste sa na ceste určite obzreli. A možno len preto, že spredu vyzerá ako Ford Mustang Mach-E, zboku kopíruje tvary BMW X5 a zadné svetlá si požičal z Tesly Model S.

Zdroj: TOGG
Zdroj: TOGG

Čo je najlepšie, toto auto plánuje prísť vo svojej sériovej verzií už onedlho. Prototyp je samozrejme postavený čisto z tureckých súčiastok, ako sa na dieťa správneho autokratického vládcu patrí. Uvidíme, či na tom bude rovnako aj sériový model.

Zdroj: TOGG
Zdroj: TOGG

Model C-SUV si bude možné kúpiť s dvomi rôznymi batériami. Prvá poskytne dojazd približne 300 a druhá, tá silnejšia, okolo 500 kilometrov. Nabíjanie na 80% kapacity batérie zvládne TOGG za 30 minút a dostupná bude aj osemročná záruka na batériu.

Zdroj: TOGG
Zdroj: TOGG

Verziu s pohonom zadných kolies bude poháňať 200-koňový elektromotor a ak by ste si vybrali pohon 4×4, dostanete jeden motor na prednú nápravu navyše. Dovedna teda vozidlo poskytne až 400 koní výkonu. Silnejšia verzia sa z 0 na 100 km/h dostane za 4,8 sekundy.