The Line: Arabský megaprojekt zmení charakter miest a… zbaví sa áut

320
Zdroj: Neom

Korunný princ Saudskej Arábie predstavil projekt, ktorý absolútne zmení charakter života. Človek bude na prvom mieste, autá nebudú vôbec.

Saudský korunný princ Mohamed Al Salman predstavil mesto, ktoré bude úplne iné ako ostatné. Bude sa rozprestierať na jednej dlhej čiare. Projekt sa volá The Line a mesto nazvú Neom.

Ak vás zaujímajú technológie budúcnosti, určite odporúčame pozrieť si video z predstavenia projektu. Nové mesto sa bude rozprestierať nie v jednej guči, ako bývajú dnešné mestá, ale na jednej čiare dlhej 170 kilometrov. Všetky inžinierske a logistické siete budú pod zemou. Vysokorýchlostnou dráhou sa dostanete naprieč celým mestom iba za 20 minút a ľudia budú bývať v bunkách v súlade s prírodou. Všetky veci, ktoré potrebujú, sa budú nachádzať do piatich minút chôdze od ich domova. Autá? Strácajú zmysel. Ak však bude potrebné sa presunúť, aj tak by oproti superrýchlej podzemke nemali šancu.

Cieľom tohto mesta je založiť technologickú metropolu a zbaviť tak krajinu závislosti od predaja ropy. Nebudete však prekvapení, že toto mesto postavia za “ropa money.” Až 500 miliárd pôjde z vládneho fondu, zvyšok dofinancujú súkromní investori. V Neome bude do roku 2030 milión obyvateľov a vytvorí 380 000 pracovných miest. Mesto má byť nielen ekologické a s čistým ovzduším, ale aj ekologicky vyvíjané a budované.

NEPREHLIADNITE: