TEST: Ford Ranger Raptor | Sloboda pohybu

959
Zdroj: Redakcia

Už to pomaly prestáva byť „sranda“. Automobilky definitívne strácajú zmysel pre humor, hoci ani aktuálna politická klíma im v tom práve nepomáha. Vidieť Ford, ako uvedie na trh absolútne iracionálnu hračku pre veľké deti, mi vracia nádej v lepšie zajtrajšky. Ranger Raptor totiž dáva zmysel len v malom počte prípadov. A to je vynikajúce!

Viete prečo? Pretože vás toto auto dokáže rozosmiať. Ale nie len tak, zo zdvorilosti. Dokáže vám vyplaviť do tela adrenalín, z ktorého pri smiechu skáče hlas, zúžia sa vám zreničky a rozbúcha srdce od samotnej detskej radosti. Takýchto áut je na trhu mnoho, no Raptor je iný.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Na rozdiel od zvyšku „zážitkových“ vozov nie je závislý od toho, na akom povrchu s ním chcete šantiť. Osemvalcový supersedan alebo ostrý hatchback potrebujú na predvedenie svojho potenciálu hladučký „rakúsky“ asfalt. Raptor je „superkárou“ na poľné cesty či armádne cvičiská s päťročnou zárukou a sériovou výbavou. No nepredbiehajme.

Rešpekt

Pokiaľ vám klasický Ranger Wildtrack pripadal ako veľké a drsné auto hodné rešpektu, nikdy ho nestavajte vedľa jeho nabrúseného súrodenca. Ranger Raptor je širší o celých 15 centimetrov(!) a jeho svetlá výška je o 5 centimetrov vyššia, než v prípade modelu Wildtrack. Celkovo s hodnotou 283 milimetrov atakuje vzdialenosť medzi cestou a podvozkom magickú hranicu 30 centimetrov, preboha živého, v sériovej podobe!

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Celkovým nárastom rozmerov sa logicky prispôsobila aj karoséria. Ramená auta chránia obrie čierne blatníky, pod novým predným nárazníkom nájdete robustný chránič motora a čerešničkou na torte je predná maska chladiča, ktorá evokuje plnokrvného Američana Ford F-150 Raptor.

Šport?!

Ó, áno! Pojem „športové auto“ je v našich končinách vyhradený ostrým hatchbackom v žiarivých farbách alebo dvojdverovým cestným „plackám“. Raptor je ale športovcom do terénu a podľa toho je vyhotovený aj interiér. Začnime nulovým bodom na volante, ktorý, verte mi, v tomto aute vyslovene potrebujete. Pokračujme prešívaním modrou niťou na palubnej doske či sedadlách a skončime detailmi v lesklej „olovenej“ šedej farbe.

Kabína má zopár športových detailov, šedé a červené elementy či typický prístrojový štít
Zdroj: Redakcia

V podobnom duchu sa nesú aj sedadlá, na ktorých nájdete nápisy „Raptor“. Sedadlá nemajú tak brutálne „vedenie“ na sedáku ako RECARO sedlá v modeloch ST alebo RS, no na operadle je výška „bočníc“ veľmi podobná. Drsný charakter dotvára nástupná lišta dverí, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani obrnený transportér.

Absurdný svet

Spomínaná nástupná platforma je pri svetlej výške skoro 30 centimetrov vlastne aj nutnosťou. Vydriapať sa za volant je, hlavne pre staršie ročníky či menej atletické typy, poriadny „záhul“.

Naftový dvojliter biturbo s výkonom 213 koní síce neznie nijak desivo, no 10-stupňový automat z neho dokáže vyžmýkať poriadnu dynamiku. Silný diesel je pre Raptor prekvapivo ideálny
Zdroj: Redakcia

Štartovacím tlačidlom zobúdzate skromne vyznievajúci dvojlitrový diesel s dvojicou turbodúchadiel. Pokiaľ máte pocit, že jeho výkon 157 kW/213 koní mu nebude stačiť, ste na omyle. Motor totiž produkuje maximálny krútiaci moment 500 Nm, ktoré posiela do náručia 10-stupňovej prevodovky.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Oproti „klasickému“ Wildtracku je síce o 1,1 sekundy pomalší na stovku, no skutočne nechcete s 2,5-tonovým autom o trošku nižším ako budova RTVS, uháňať bláznivou rýchlosťou po ceste. Jeho svet je skutočne v teréne.

Ryba vo vode

Piesok, blato, šotolina, je to jedno… Raptor má odpoveď na všetko a vďaka športovému odpruženiu s tlmičmi od firmy Fox Racing Shox preplachtí každú nerovnosť. Vbehnete teda do terénu…a ani to nespozorujete. Ktorým smerom ukážete prstom, tam sa jednoducho vyberiete. Skôr narazíte na legislatívne obmedzenia vstupu do chránených pásiem ako na fyzické limity tohto auta. Pokiaľ ste ho videli v upútavkách skákať, vôbec sa tomu nečudujte. Zvláda to s prehľadom.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Jedným zo špecifík jeho riadenia je ohromný polomer otáčania. Volant vám teda pri jazde v teréne vkuse žije v rukách. Aj na zdanlivo rovnej ceste sa vám môže stať, že mierne zakontrujete a volant držíte otočený o 360 stupňov od nulového bodu. Človek musí byť poriadne pri zmysloch, ak chce jazdiť rýchlo, nech už necháte pracovať výhradne zadnú nápravu alebo povoláte do služby všetky štyri kolesá. Vtedy Raptor v teréne naberá rýchlosť násobne vyšším tempom a voľbou pohonu mu výrazne pozmeníte povahu.

Celá mágia modelu Raptor spočíva v podvozku, ktorý je jednoducho geniálny. Obrie tlmiče Fox dodali autu možnosť hladko pristávať po prípadných skokoch.
Zdroj: Redakcia

Keď sa začnete blázniť, neviete kedy prestať. V živote som sa so sériovým autom v teréne takto dobre nebavil. V jednom momente som po vyletení zo zákruty na pieskovom podloží vybuchol od smiechu presne tak, ako keď som prvý krát v živote preletel dlhý skok na horskom bicykli. Preskočil mi hlas, vyhŕkli slzy, potreboval som si zakričať a pustiť špinavý južanský rock zo skvelého audia.

Nulový bod na volante môže vyznieť v 2,5-tonovom pick-upe celkom vtipne. Keď sa s ním začnete blázniť v teréne, jeho zmysel v momente pochopíte.
Zdroj: Redakcia

Nikde v Európe nedostanete auto, za ktoré zaplatíte toľko, čo za mierne „naloženú“ prémiovku a rovno z predajne sa môžete ísť šantiť do akéhokoľvek terénu. Ranger Raptor doplnil úžasné portfólio zážitkových áut od Fordu. K Mustangu GT, Focusu a Fieste ST, pridal unikátny model, ktorý na trhu postihnutom extrémne progresívnym prístupom k emisným normám jednoducho nemá páru. Modrý ovál, sakra, za toto ťa chválim!

Základná cena modelu – Ford Ranger Raptor 2.0 TDCi Ecoblue BiTurbo: 57 588 €
Základná cena testovanej verzie – Ford Ranger Raptor 2.0 TDCi Ecoblue BiTurbo: 57 588 €
Euro NCAP: 5 hviezd/2012
Záruka: 5 rokov/150 000 km
Registračná daň: 1100 €

Technické údaje 
Motor
Typ motora:radový, vznetový
Valce/ventily:4/16
Zdvihový objem [cm3]:1995
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:156(213)/3750
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:500/1750-2000
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:180
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:-
Spotreba - kombi [l/100 km]:7,6-7,9
Rozmery a hmotnosti
Nákladný priestor - dĺžka/šírka/hĺbka [mm]:1575/1560/511
Objem nádrže [l]:-
Prevádzková hmotnosť [kg]:2585
Užitočné zaťaženie:545
Dĺžka [mm]:5363
Šírka [mm]:2028
Výška [mm]:1873
Rázvor [mm]:3220