S elektromobilom na spoplatnené cesty zadarmo. Podporu už zavedú aj v Rusku…

664
Zdroj: Unsplash

Podpora mobility bez lokálnych emisií je už aj v Rusku. Slovenskí politici sú zatiaľ so zvýhodňovaním zdržanliví.

Výhody vlastnenia elektromobilu sú značné. Bežná údržba stojí zlomok ceny a s istou dávkou plánovania je možné jazdiť za ceny, o ktorých sa vodičom áut so spaľovacím motorom nemôže ani snívať. Navyše, prechod na elektromobily je stále viac a viac podporovaný zo strany vlád vo svete. Najnovšie sa pridalo aj Rusko.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Spoplatnené cesty zadarmo

Od budúceho roka budú všetci majitelia elektromobilov jazdiť na spoplatnených úsekoch zadarmo. Týka sa to všetkých spoplatnených úsekov na území Ruskej federácie. O plánovanom kroku vlády informuje portál Russia Briefing.

Predseda vlády Michail Mišustin podpísal podporu iniciatívy ešte v auguste. Je súčasťou plánu rozvoja elektromobility, ktorý si dáva za cieľ predávať ročne až 25 000 nových elektrických vozidiel do roku 2024. Do roku 2030 by predaje áut na elektrinu mali tvoriť minimálne 10% všetkých predaných vozidiel. Dnešný podiel je pritom iba 0,05%.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Druhá strana mince

Na druhej strane je potrebné povedať, že Rusko sa pre tento krok príliš po vrecku nebuchne. Spomedzi takmer 1,6 milióna kilometrov ciest je menej ako 2000 kilometrov spoplatnených. Tieto cesty však spájajú najmä veľké mestá ako Petrohrad či Moskvu. Využívané teda jednoznačne sú. Proporčne sa však nejedná o vysoké číslo.

Slovenské plány

Slovenský prístup k elektromobilite je trochu iný. Tu úrady poskytujú výhody najmä pri obstarávaní vozidla. Ak sa nebojíte byrokracie, a ešte sa vám ujdú prostriedky, môže vám štát zaplatiť dotáciu až do výšky 35% z ceny vozidla. Rovnako dostanete najnižšiu sadzbu pri registrácii a podnikatelia majú výhody pri cestnej dani a odpisoch.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Zvýhodnenia počas používania sú u nás mizivé. Plány na zavedenie špeciálnych jazdných pruhov či bezplatné vjazdy na diaľnicu sú zatiaľ iba hudbou budúcnosti. O rôznych úľavách však môžu rozhodovať aspoň samosprávy v rámci svojich kompetencií. Svetlým príkladom je Trenčín, v ktorom majitelia elektromobilov parkujú s 50% zľavou.

Mrkni naše nové video: