Porsche pokorilo Teslu! Taycan stanovil nový rekord na Nürburgringu

277
Zdroj: Porsche

Najrýchlejší sériový elektromobil už nie je Tesla Model S Plaid. Taycan si rekord v Zelenom pekle zobral späť.

Písal sa rok 2019 a Porsche Taycan Turbo S si vybojovalo najrýchlejší čas na Nürburgringu v kategórii sériovo vyrábaných elektromobilov. Rekordný čas predstavoval 7:42,3. Dva roky potom však prišla Tesla Model S Plaid, ktorá sa z 0 na 100 km/h dokáže dostať pod dve sekundy a rekord Taycanu uchmatla. V zrýchlení na stovku na rovinke ju Porsche neprekonalo, v Zelenom pekle si však zobralo rekord naspäť. Čas 7:33,3 je v porovnaní s Teslou rýchlejší až o dve sekundy. A špecifikácia, s ktorou to zvládlo? Tiež Turbo S, avšak s úpravami.

Zdroj: Porsche
Zdroj: Porsche

Auto, ktoré stanovilo nový rekord, malo obuté 21-palcové disky RS-Spyder s pneumatikami Pirelli P Zero Corsa. Novinkou je aj športovejšie naladený adaptívny podvozok PDCC. Podvozok je zatiaľ dostupný síce iba v Nemecku, ale ide o sériovú výbavu. Rovnako ako pneumatiky, ktoré sú tiež súce do premávky. Inými slovami, okrem povinných bezpečnostných prvkov bol 617-koňový Taycan Turbo S úplne sériový. S jazdcom Larsom Kernom však dokázali, že práve Porsche je etalónom rýchlosti.

Zdroj: Volkswagen
Zdroj: Volkswagen

Ak by sme hovorili o elektrických rekordéroch všeobecne, v absolútnom poradí vedie Volkswagen ID.R. Koncept, ktorý Nürburgring v roku 2019 zajazdil za 6:05,3 s jazdcom Romainom Dumasom.

Mrkni naše nové video: