Nové Audi A8 bude extrémne. Automobilka pretaví koncept do reality

1662
Zdroj: Audi

Audi Grandsphere je koncept luxusného sedanu, ktorý sa značke podarilo pretaviť do reality bez veľkých zmien.

Veľký sedan na elektrinu bol doteraz výsadou BMW a Mercedesu-Benz. Svätá trojica sa však vráti v plnej sile už budúci rok. Vtedy totiž Audi predstaví nástupcu modelu A8.

Zdroj: Audi
Zdroj: Audi

Elektro

Kým Mercedes-Ponúka svoje vlajkove lode Triedu S a EQS v spaľovacej i elektrickej verzii, a BMW so svojim Radom 7 a i7 tiež, nástupca A8-ičky by mal byť čísto elektrickým modelom. Podľa dizajnéra Marca Lichteho, ktorý sa vyjadril pre americký portál Motor1, bude nová vlajková loď prakticky pretavením konceptu Grandsphere do skutočnosti. Zmenia sa vraj len drobnosti. Koncept Grandsphere predstavila automobilka ako jednu zo štúdií série Sphere v roku 2021.

Zdroj: Audi
Zdroj: Audi

A8 e-tron

Tak by sa mal nazývať pokračovateľ A8-ičky z budúcnosti. Postavia ho na koncernovej platforme PPE (Premium Platform Electric) určenej pre luxusné elektromobily značky. Táto platforma je určená zatiaľ iba pre modely Audi a Porsche.

Zdroj: Audi
Zdroj: Audi

Technické údaje produkčnej verzie zatiaľ nie sú známe. Koncept Grandsphere je však nadštandardne dlhý, meria 5,35 metra. Nechýbal by ani pohon všetkých kolies na báze dvoch elektromotorov s výkonom 530 kW a najvyšším krútiacim momentom 960 Nm. Z 0 na 100 km/h sa dostane za približne 4 sekundy.