Koenigsegg Jesko Absolut bude najrýchlejším autom značky. Pokorí 480 km/h

224
Zdroj: Koenigsegg

Na pokorenie tejto rýchlosti sú však potrebné špeciálne podmienky. Výrobca tak hľadá vhodný okruh. Nemáte jeden?

Jesko Absolut. Znie vám to ako názov nejakého alkoholu? Ide o model švédskeho Koenigseggu, ktorý je najrýchlejším spomedzi celej ponuky. A nielen dodnes, ale aj v budúcnosti. Automobilka totiž deklarovala, že práve Jesko Absolut bude jediným modelom, ktorý pokorí rýchlostnú hranicu 300 míľ za hodinu. To je takmer 483 km/h.

Zdroj: Koenigsegg
Zdroj: Koenigsegg

O tom, že Koeniggsegg do Jeska namontoval svoj najpružnejší motor, sme už informovali. Ide o 5-litrový dvakrát prepĺňaný osemvalec V8 s výkonom 1600 koní a krútiacim momentom 1500 Nm. Ak by sa zrýchlenie za sekundu neudávalo do konkrétnej rýchlosti, ale do konkrétnych otáčok, Jesko by za sekundu dosiahlo až 46 000 ot./min. Samozrejme, číslo je virtuálne. Neudáva maximálne otáčky motora, ale jeho pružnosť.

Zdroj: Koenigsegg
Zdroj: Koenigsegg

Ale naspäť k špecifikácii Absolut. Christian von Koenigsegg pre portál Top Gear potvrdil, že 300 míľ za hodinu prekonajú. V rozhovore sa však vyjadril, že to bude oveľa náročnejšie a strašidelnejšie, ako si mnohí myslia.

Zdroj: Koenigsegg
Zdroj: Koenigsegg

“Keď sme sa pokúšali o aktuálny rekord s našim homologovaným sériovým autom v oboch smeroch v rýchlosti 277 míľ za hodinu (446 km/h) na otvorenej ceste v Nevade (s Agerou RS), bolo to extrémne nebezpečné,” povedal Koenigsegg.

Zdroj: Koenigsegg
Zdroj: Koenigsegg

V rozhovore sa ďalej vyjadril, že ideálnym miestom na tento pokus by bola trať v Ehra-Lessien. Lenže tá patrí Volkswagenu… No a ten tam testoval svoje Bugatti Chiron a Veyron. Otázne teda je, či by povolil konkurencii zosmiešniť svoje autá na domácom piesočku. Inými slovami, ak náhodou vlastníte pretekársku trať s dlhými rovinkami, určite sa ozvite do Koenigseggu.

Zdroj: Koenigsegg
Zdroj: Koenigsegg
Mrkni naše nové video: