Bizár! Vypočítali sme náklady na bežného a benzínového koňa. Výsledok vás šokuje

564

Dnešné ceny benzínu nás nútia zamýšľať sa nad alternatívnymi druhmi pohonmu. Zatiaľ, čo sa všetci náhlia za vodíkom a elektromobilitou, my sme sa na situáciu pozreli inak. Išli sme o pár krokov nazad.

I keď sme v poslednej dobe zaznamenali mierny pokles cien pohonných hmôt, suma za liter benzínu ešte stále atakuje dve eurá. A na vybraných diaľničných pumpách dokáže byť aj o 20 centov vyššia. A práve preto mnohí so strachom v očiach uvažujú nad tým, ako dlho táto situácia potrvá. Existujú nejaké alternatívy?

Zdroj: Motoring Research

Nuž, momentálne je alternatívou najmä elektrina. Vývoj jej cien sa s ohľadom na situáciu vo svete dá tiež odhadnúť. Porastie, ako napokon všetko. Vodík je ešte len v plienkach a ak nejazdíte trasu Bratislava – Viedeň (lebo tam je najblišia vodíková čerpacia stanica), ani nad ním nemusíte rozmýšľať. Čo by ste ale povedali na návrat ku koreňom?

Priznávame, občas nám v hlavách skrsnú aj šialené nápady. A tak sme sa rozhodli približne vypočítať, koľko vás vyjde jeden benzínový a jeden normálny kôň. Počítať budeme s denným nájazdom 50 kilometrov. To je cesta zo satelitnej obce do mesta a naspäť. A pri spotrebách áut udávaných v litroch na 100 kilometrov sa nám to bude dobre počítať. Navyše, ide o reálnu situáciu, pretože kone v kondícii dokážu za deň prejsť pokojne viac ako 80 kilometrov.

“Kôň oridžinl”

Tu je výpočet jednoduchý. Štandardný kôň za deň zje približne 12 kilogramov sena, čo je v prepočte na aktuálne ceny približne 1,5 eura. Zobrali sme cenu jedného senného balíka a vydelili sme ju požadovaným denným množstvom. Ak by ste chceli, aby bol váš kôň výkonnejší, za špeciálne krmivo si môžete priplatiť ďalších 2,5 eura. Dokopy vás teda jeden usmiaty a výkonný kôň vyjde na 4 eurá denne.

Kôň na benzín

Už teraz tušíte, že benzínový kôň bude asi o niečo lacnejší. Otázne ale je, o koľko. Najprv si povedzme, koľko také auto za spomínaných 50 kilometrov spáli. Počítať budeme s priemernou spotrebou 7 l/100 kilometrov, čo pri cene paliva okolo 2 eur na liter predstavuje 7 eur. Inými slovami, kôň vás dnes vyjde podstatne lacnejšie ako spaľovacie auto. Ale koľko teda stojí jeden benzínový kôň?

Nuž, otázka to nie je jedoduchá. Totiž, auto nevyužíva celý svoj výkonový potenciál počas bežnej jazdy. A tak aj v prípade, že máte 300-koňový hothatch, jazdíte bežne za použitia len zopár koníkov. Vedci vypočítali, že na to, aby ste išli 80 km/h plynule, vám stačí približne 20 koní. Čiže prevádzka jedného benzínového koňa v našich podmienkach stojí 35 centov na deň.

Uf, to bola matematika. Takže kôň “na seno” nie je lacnejší ako kôň “na benzín”. Avšak, ak vezmeme do úvahy iba nákaldy spojené s “pohonom”, 50 kilometrov na koni vás vyjde menej ako autom. Tak čo? Presedláte? Doslova, hehe.

Mrkni naše nové video: