5 rodinných off-roadov do 10 000 eur: Od legiend po škaredé káčatko

2773

Rodinný off-road je skvelá myšlienka  a dnes už nemusí byť ani taká drahá. Pozrite si zoznam piatich áut pre rodinné výlety mimo spevnených a nespevnených ciest do 10 000 eur.

2Toyota Land Cruiser

Toyota Land Cruiser má v životopise jednu neuveriteľne reprezentatívnu položku. Používa ich totiž Organizácia Spojených Národov (OSN) na mierových misiách v tých najnehostinnejších kútoch sveta. Slovenské hory či mestá sú aj z tohto dôvodu pre legendárny off-road prechádzka ružovou záhradou. V roku 2019 dosiahli predaje modelu hranicu 10 miliónov kusov.

Pod kapotou generácie J90 fungovala plejáda robustných štvorvalcov a jeden benzínový šesťvalec. Benzínový štvorvalec bol len jeden a disponoval objemom 2,7 litra. Naftové štvorvalce boli prevažne trojlitrové, s jednou výnimkou, s objemom 2,8 litra. Generácia J120, predstavená v roku 2002, si ponechala v ponuke trojicu 3-litrových naftových štvorvalcov známych z predchodcu. Na výber máte taktiež z celej plejády prevodoviek, ktorá sa v závislosti od motorizácie pohybuje od 4 a 5-stupňových automatov až po 5 a 6-stupňové manuály.

Zoznam problematických miest je pri Land Cruiseroch omnoho menší než v prípade Discovery. Najviac problemovým miestom sú automatické prevodovky. Prípadné komplikácie sa prejavujú problematickým preraďovaním, čo môže znieť až primitívne logicky, no väčšinou nie je táto diagnóza doplnená žiadnym nepríjemným zvukovým sprievodom. Ide o ťažkosti s radičmi prevodových stupňov, ktoré bude nutné vymeniť.

Dobrou správou je, že výmena celej prevodovky je vyložene sviatočným prípadom a musí byť zapríčinená extrémnym mechanickým poškodením. Land Cruiser je ťažké auto, ktorého tlmiče dostávajú pekne zabrať. Sú však známe tečením oleja, ktoré môže indikovať mastná pružina, či olej vo vnútornej časti blatníka a okolo zavesenia kolies.

Generácia J120, ktorá bola vyrábaná medzi rokmi 2002 a 2009, je v peknom stave doslova klenotom. Prakticky každý jeden kúsok na predaj pod hranicou 10 000 eur poháňa naftový štvorvalec 3.0 D-4D. Dnes majú tieto autá v drvivej väčšine prípadov nabehané cez 200 000 kilometrov. Priplatením 1000 až 3000 eur navyše získate kúsok s nájazdom pod touto hranicou. Ako som už spomínal vyššie, manuálna prevodovka by mohla byť lepšou voľbou.